Naukowcy i lekarze Mount Sinai Hospital znaleźli zmiany w elektrycznej aktywności serca, które mogą pomóc w przewidywaniu, którzy pacjenci hospitalizowani z powodu Covid-19 wykazują podwyższone ryzyko pogorszenia stanu i zgonu. Biomarker jest łatwo mierzalny i potencjalnie prognozuje możliwy zgon z kilkudniowym wyprzedzeniem, co daje lekarzom czas na wprowadzenia środków zaradczych. Co prawda lekarze już mają do dyspozycji podobne narzędzia, bo udało się wykryć również kilka innych biomarkerów, ale te pochodzą z analizy próbek krwi, co znacznie wydłuża czas badania, gdyż próbki trzeba pobrać i dostarczyć do laboratorium, a później czekać na wyniki. W momencie dużego obłożenia szpitala pacjentami covidowymi jest to duży problem i klasyczne EKG jest tu zdecydowanie łatwiejszą opcją.
A to właśnie za pomocą tego badania można wykryć zmiany i określić ryzyko zgonu na co najmniej 2 dni wcześniej. Retrospekcyjne śledztwo wyników badań 140 pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 ujawniło, że malejące fale QRS były wskazaniem pogarszającego się stanu pacjenta w aż 74% przypadków – mediana czasu śmierci po pierwszym LoQRS (tak badacze nazwali swoje kryterium) w czasie badań wynosiła 52 godziny. – Nasze badanie pokazuje, że malejące fale QRS na EKG w przebiegu Covid-19 mogą być ważnym narzędziem dla pracowników opieki zdrowotnej dbających o tych pacjentów, pozwalającym na wychwytywanie nagłych zmian klinicznej w czasie pobytu szpitalnego i szybszą interwencję. W czasie kiedy przypadki Covid-19 i hospitalizacje ponownie rosną, EKG może być przydatne dla szpitali podczas opieki nad pacjentami zanim ich stan dramatycznie się pogorszy – komentuj Joshua Lampert, główny autor badań.
Co ciekawe, naukowcy odkryli przy okazji, że pomiary LoQRS są również skuteczne w wykrywaniu możliwego zgonu w przypadku innych chorób, jak choćby grypa, więc badanie te może zostać z nami nawet po zakończeniu pandemii Covid-19. Naukowcy podkreślają jednak, że to jednocześnie kolejny dowód na to, o ile niebezpieczniejsza jest infekcja SARS-CoV-2 niż grypa, bo w przypadku tej drugiej mediana przewidywanego zgonu wynosiła aż 6 dni. Należy także pamiętać, że zmiany w elektrycznej aktywności serca można wychwycić tylko wykonując kilka badań EKG i naukowcy zachęcają, by szpitale nie ograniczały się tylko do badania podczas przyjmowania pacjentów do szpitala, ale powtarzały je r … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS