Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady funkcjonowania, które wprowadził rząd w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Sprawdź o czym trzeba pamiętać, gdy wychodzimy z domu?
Liczba chorych w kraju rośnie. Mimo to wiele osób bagatelizuje zalecenie Ministerstwa Zdrowia. Tym razem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że powyższe obostrzenia będą surowo egzekwowane. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
- Mniej osób w sklepach: do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby trzy.
- Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich.
- Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego.
- Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.
- Dwa metry odległości między pieszymi – dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego zakazu będą rodzice z dziećmi do 13. roku życia, a także osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.
- Urzędy na pracy zdalnej.
- Zmiany w miejscach pracy: stanowiska muszą być oddalone od siebie o minimum 1,5 metra, obowiązek używania rękawiczek, zagwarantowanie dostępu do płynów dezynfekujących.
- Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe. Mogą one funkcjonować wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
- Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie.
- Mniej osób na poczcie: na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa.
- W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
W godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS