Kwiecień 1, 2020
31 marca, o godz. 12.00 odbyła się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Premier mówił o nowych obostrzeniach wchodzących w życie z dn. 1 kwietnia 2020 r. i w kolejnych dniach.
„Za dużo jest kontaktów między ludźmi. Musimy ograniczać dystans społeczny”
KOLEJNE WPROWADZONE ZMIANY
Zasada dystansowania się. 2 metry – minimalna odległość między pieszymi, z wyjątkiem opieki rodzica nad dzieckiem czy osobą z niepełnosprawnościami.
– Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
– Ograniczenia w dostępnie do parków, skwerów, plaż ect. (nie zachowaliśmy dyscypliny!)
– Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
– Zakaz korzystania z parków, plaż, zieleńców, bulwarów, ogródków czy promenad!
Ograniczenia w liczbie klientów od 1 kwietnia
– limit osób przebywających w sklepie – 3 osoby na 1 kasę, np. 5 kas, 15 klientów
– Na poczcie 2 osoby na 1 okienko
– Na bazarach i targowiskach – 3 osoby do 1 straganu
– Obowiązek nakładania rękawiczek ochronnych (od 2 kwietnia)
– LIMIT MIEJSC w autobusach i busach 9+ (tak jak w komunikacji publicznej, dzielone przez pół)
– Limit dot. ilości osób w kościołach zostaje bez zmian
Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów
– W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa: od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
– WAŻNE: w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
– Pozostaną jak dotąd otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie.
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.
Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie od 1 kwietnia. Rozszerzenie listy osób, które będą podlegały obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę.
Zawieszenie rehabilitacji (odwołane są zabiegi rehabilitacyjne, które nie są bezwzględnie konieczne)
Zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich, tatuażu, piercingu). Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Urzędy na pracy zdalnej. Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.
Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników. Pracodawca musi zorganizować pracę tak, aby pracownicy byli wyposażeni w środki ochrony osobistej i do dezynfekcji, jak również zachować odstępy (obowiązywać będą od czwartku, 2 kwietnia)
Obostrzenia wchodzą w życie na najbliższe 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia, jeśli nie będzie efektów. Za łamanie zasad grożą kary od 5 do 30 tys. zł. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem: dojazdu do pracy, po zakupy, do lekarza, czy w związku z wyk. wolontariatu na rzecz walki z COVID-19.
Premier: „Jeżeli nie przestrzegamy zasad świadomie, możemy kogoś narazić na utratę zdrowia i życia. Kary będą egzekwowane przez Policję”.
W gotowości do pomocy w kwestii egzekwowania będzie także Wojsko.
„Postawmy tamę pandemii koronawirusa. Musimy przestrzegać zasad dystansu społecznego”
Co ze spacerami, aktywnością fizyczną, wyjściami z psem?
Premier: „Traktujmy to uprawnienie jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego, to już nie chodzi o utrzymanie formy. Krótko, jak najkrócej i wrócić do domu. Tu wiele zależy od rozsądku Polaków”.
„Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższych miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia (…) Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć tego złego scenariusza”
Więcej na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS