Zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na czwartkowej konferencji od soboty 27 marca 2021 r. w Polsce wprowadzone zostają kolejne obostrzenia.
Za sprawą rosnących statystyk zachorowań na koronawirusa rząd postanowił ponownie zaostrzyć ograniczenia. Restrykcje dotkną m.in. branżę handlową i usługową, miejsca kultu religijnego i żłobki. Obowiązywać będą także bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zakazu zgromadzeń.
Usługi i handel
Zgodnie z treścią czwartkowego rozporządzenia rząd zdecydował się zamknąć sklepy meblowe, remontowe i budowlane, których powierzchnia przekracza 2 tys. m2. Nieczynne będą także salony fryzjerskie i kosmetyczne, studia tatuażu i piercingu.
Zamknięte będą ponownie galerie handlowe. Mimo obostrzeń w obiektach o powierzchni handlowej lub usługowej powyżej 2 tys. m2 otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, księgarnie, sklepy z akcesoriami samochodowymi i sklepy zoologiczne. W centrach handlowych nie będą zamknięte punkty usługowe. Będzie można iść optyka oraz odwiedzić punkt medyczny, pocztowy, ubezpieczeniowy oraz bank. Skorzystamy tam także z usług warsztatu i myjni samochodowej, punktu ślusarskiego, szewskiego, krawieckiego i pralniczego.
Punkty i wyspy handlowe związane ze sprzedażą lub dostarczaniem energii elektrycznej, gazu lub ciepła również będą czynne.
W placówkach handlowych i pocztowych będą obowiązywały bardziej rygorystyczne limity dla klientów. Od soboty w lokalach do 100 m2 może przebywać jedna osoba na 15 m2. W punktach większych powierzchniowo limit to 1 osoba na 20m2.
Żłobki i kluby dziecięce
Obostrzenia odbiją się także na najmłodszych dzieciach i ich opiekunach. Od 27 marca do 11 kwietnia żłobki i kluby dziecięce oraz inne formy opieki nad dziećmi do lat 3 będą zamknięte. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w tej sprawie.
Wyjątkiem ma być zapewnienie opieki dla dzieci, których rodzice m.in. wykonują zawód medycznych, realizują zadania publiczne w zw. z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, czy pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny.
Zakaz zgromadzeń
W czwartkowym rozporządzeniu covidowym pojawił się zupełnie nowy zakaz: udziału w zgromadzeniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Restrykcja ta została przemilczana na konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia.
Od soboty obowiązywać będzie nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach “w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”.
Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń. Przepisy znają jednak rodzaj zgromadzenia spontanicznego, które ze względu na swój charakter nie mają organizatora. Z dniem publikacji rozporządzenia każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany. Przepis ten ujęto w rozporządzeniu mimo konstytucyjnej gwarancji wynikającej z art. 57 Konstytucji, która stanowi: “każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”.
Kościoły
Mimo zakazu zgromadzenia mogą być organizowane przez kościoły i inne związki wyznaniowe. Limit uczestniczących w nich osób jednak od 27 marca br. jest określony jako jedna osoba na 20 m2.
Imprezy Sportowe
Od 27 marca do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Oznacza to, że zamknięte dla amatorów zostaną takie obiekty jak korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS