Muzeum Historyczne w Ełku wzbogaciło swoją kolekcję o fotografie, pocztówki i dokument z 1911 r.
62 fotografie – zdjęcia żołnierzy niemieckich i ełckich koszar, fotografie Ełku i okolic, zdjęcia kartonikowe z ełckich atelier (pojedyncze osoby i całe rodziny),
35 szt. pocztówek – głównie zabudowa Ełku i okolic (np. przejście graniczne w Prostkach), kilka pocztówek z czarno-białymi zdjęciami żołnierzy,
Dokument Führungs-Zeugnis z 1911 r. – zaświadczenie o właściwym prowadzeniu się danej osoby.
Obecnie w MHE można oglądać wystawę pt. „Ja nie mam co na siebie włożyć. Moda XIV-XX w.” Prezentacja historii damskiej mody od średniowiecza do początku XX wieku. Lalki wypożyczone z Muzeum Lalek w Pilznie są ubrane w specjalnie uszyte stroje będące kopiami dawnych kobiecych strojów. Na wystawie można również obejrzeć kolekcje pocztówek z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Marka Buze. Wystawę można zwiedzać do 9 stycznia 2020 r.
Kolejną propozycją jest wystawa „Szopek bożonarodzeniowych i dziadków do orzechów”. Prezentowana jest na niej kolekcja współczesnych szopek wykonanych przez lokalnych twórców ludowych, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Kolekcja dziadków do orzechów pochodzi ze zbiorów p. Doroty Pileckiej. Na wystawie można również obejrzeć kolekcje pocztówek świątecznych z przełomu XIX i XX wieku. Wystawę można zwiedzać do 15 stycznia 2020 r.
Wszystkie wystawy można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00.
Obecnie prowadzone są również zajęcia edukacyjne pt. „Dawne zwyczaje bożonarodzeniowe na Mazurach”. Dla przedszkoli i szkół podstawowych zaplanowano warsztaty o charakterze etnograficznym, natomiast dla szkół średnich specjalne lekcje etnograficzne. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak niegdyś wyglądał stół wigilijny, kim był Nicolaus oraz jak wyglądało i do czego służyło nowolatko. Opowieści wzbogaca prezentacja eksponatów muzealnych.
Z kolei dziś MHE zaprasza na świąteczne spotkanie z przyjaciółmi Muzeum, w programie wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie fisharmonii oraz wykład Magdy Szumskiej pt. „Godne święta na Mazurach”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS