A A+ A++

Miasto zakończyło prace budowlane związane ze zmianą użytkowania wolnostojącego budynku przy ul. Północnej 125. Od przyszłego roku, budynek będzie pełnił funkcję mieszkań interwencyjnych, w których schronienie, a także doraźną pomoc otrzyma 20 osób. Dodatkowo pod tym adresem będzie działać Specjalistyczny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny.

– Posiadanie w zasobach miejskich takich mieszkań, daje możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby mieszkańców, co jest szczególnie ważne w sytuacji klęsk żywiołowych i nieszczęśliwych wypadków. W nowych mieszkaniach kryzysowych całodobowe schronienie znajdą osoby poszkodowane, które w wyniku zdarzeń losowych straciły miejsce zamieszkania lub znalazły się w trudnej sytuacji. W tym czasie mieszkańcom udzielana będzie także pomoc psychologiczna, prawna, terapeutyczna i socjalna, wspierająca ich w przezwyciężaniu zaistniałych trudności – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Prace w dwukondygnacyjnym, wolnostojącym budynku z piwnicą i poddaszem, znajdującym się przy ul. Północnej 125 (przy skrzyżowaniu ul. gen. Ducha z al. Solidarności i Sikorskiego) rozpoczęły się w lutym, a zakończyły pod koniec września. Sama forma architektoniczna budynku o tradycyjnej murowanej konstrukcji z kopertowym dachem pozostała bez zmian. Zmienił się przede wszystkim wygląd, wnętrze oraz przeznaczenie obiektu. Budynek został ocieplony i otynkowany, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wyremontowano stropodach i kominy. Wnętrze zostało poddane gruntownemu remontowi, zdemontowano stare sieci i zamontowano nowe instalacje: sanitarną, centralnego ogrzewania, gazową, teletechniczną i domofonową. Przy obiekcie zostały wykonane również prace drogowe w postaci dojazdu, dojść i opasek z kostki brukowej, odwodnienia, a także wyznaczono 2 miejsca parkingowe, w tym 1 dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek o kubaturze ok. 900 m3 składa się z 15 pomieszczeń o łącznej powierzchni użytkowej ponad 250 m2. Na parterze znajdują się dwa pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka, zaś na piętrze trzy pokoje, przedpokój oraz druga łazienka. W piwnicy znalazło się pomieszczenie gospodarcze z toaletą, pralnią, piecem gazowym i podgrzewaczem wody. Tam również zlokalizowano dwa pomieszczenia, w których przechowywane będą sprzęty zakwaterowanych osób, w tym jedno z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz przez bramą garażową. Budynek posiada również spore poddasze. Cały obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – klatkę schodową wyposażono w schodołaz. Koszt wykonanych robót budowlanych wyniósł 617 tys. zł.

Mieszkanie po oddaniu do użytkowania zostanie umeblowane oraz wyposażone w sprzęt niezbędny do codziennego funkcjonowania, na co w projekcie przyszłorocznego budżetu zostały zabezpieczone środki w wysokości 25 tys. zł.

Z mieszkań interwencyjnych będzie mogło skorzystać jednocześnie 20 osób. Będą to osoby, a także rodziny, które zostały poszkodowane w wyniku zdarzeń lub są ofiarami np. przemocy domowej. Pobyt w mieszkaniu interwencyjnym jest nieodpłatny, ma charakter krótkoterminowy i przejściowy.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKurs euro bez zmian. Waluty stabilne o poranku
Następny artykułŚwięta w gronie domowników lub w gronie do 5 osób