A A+ A++

Do głównych przyczyn powstawania smogu w Polsce należy tzw. niska emisja.  Tworzą ją lokalne kotłownie i domowe piece grzewcze, w których wykorzystywane paliwo jest spalane nieefektywne. Sytuację pogarsza spalanie w piecach domowych odpadów.

Niestety w tej dolinie smog podobny jak w Krakowie… Jakość powietrza jest tragiczna, a co za tym idzie mnóstwo chorób układu oddechowego.. – pisze Łukasz Hincman w komentarzu na profilu facebookowym Gazety.

W połowie grudnia zamieściliśmy zdjęcie dymu wiszącego nas miastem. Użytkownicy zgodnie stwierdzili, że „ nie ma czym oddychać”. Dym był tak duży, że ludzie myśleli, że to pożar!

Czas by wreszcie coś ruszyć w tym temacie, bo tu naprawdę wieczorem nie ma opcji na wyjście na zewnątrz … To nie tylko wina portfeli, ale tez mentalności.. – pisze użytkownik Jacek.

Proponuje przejść się na ulicę Wyspiańskiego i okolice tam dopiero jest gęsto wieczorem. Człowiek wchodzi do domu to czuć sam dym na ubraniach. Dopóki ludzie będę palili płytami to nic się nie zmieni. A tu chodzi o nasze zdrowie. – pisze Łukasz Gołębiowski

Trudno się z tymi komentarzami nie zgodzić. Nie potrzeba tu niczego więcej, wystarczy wieczorem otworzyć okno lub wyjść na ulicę. Zastanawiające w tej sytuacji jest to, że właściwie gołym okiem widać skąd ten gryzący dym się wydobywa. Zapytaliśmy zatem Straż Miejską w Nowym Mieście Lubawskim jak się przedstawia sytuacja na temat smogu.

Nowomieszczanie skarżą się na smog, mówią, że szczególnie wieczorami “nie ma czym oddychać, ” dym z kominów aż drapie w gardło” – słyszymy takie opinie. Czy oprócz opinii w internecie, mieszkańcy zgłaszają do Straży Miejskiej, że ktoś pali niewłaściwym opałem? Ile jest takich zgłoszeń obecnie, ile było w przeszłości, w minionym sezonie. Ile zostało przeprowadzonych kontroli i jakie są ich skutki?

Do Straży Miejskiej wpływają zgłoszenia o podejrzeniu spalania odpadów w piecach a także w przydomowych ogródkach, przy okazji „sprzątania posesji”. Zdecydowanie ilość zgłoszeń zwiększa się w okresie grzewczym od jesieni do wiosny. W latach 2016 – 2018 podjęto 51 interwencji dotyczących podejrzenia spalania odpadów na posesjach. W wyniku tych kontroli pouczono 23 osoby, głównie z powodu gromadzenia na posesjach odpadów i materiałów, które w wyniku spalania wydzielają szkodliwe substancje. 10 właścicieli ukarano mandatami karnymi a 1 osoba otrzymała wyrok skazujący za spalanie odpadów po skierowaniu wniosku do Sądu Rejonowego. W bieżącym roku 2019 do tej pory podjętych zostało 6 interwencji wobec osób podejrzanych o spalanie odpadów w piecach, z czego pouczono 1 osobę a 5 ukarano mandatami karnymi.

Czy położenie Nowego Miasta jest jedynym czynnikiem wpływającym na fatalną jakość powietrza szczególnie w sezonie grzewczym? Zakładając, że opał jest wysokogatunkowy.

Położenie Nowego Miasta w dolinie rzeki Drwęcy na pewno ma jakiś wpływ na jakość powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Przy pewnych, niekorzystnych warunkach meteorologicznych brakować może dostatecznej cyrkulacji powietrza. Najczęściej są to zjawiska chwilowe, niemniej jednak potęgujące wrażenie zadymienia miasta, zwłaszcza w połączeniu z często występującą mgłą lub parowaniem wody z terenów rozlewiska rzeki w okresie jesienno – zimowym.

Kto dopuszcza do obrotu węgiel ogólnodostępny ale słabej jakości?

W dniu 5 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, której celem jest zwiększenie kontroli nad jakością i dystrybucją paliw stałych, co w konsekwencji ma pomóc w poprawie jakości powietrza w kraju. Przedsiębiorca wprowadzający do obrotu wskazane w ustawie paliwa stałe ma obowiązek wystawiania tzw. świadectwa jakości, potwierdzającego spełnienie wymagań jakościowych przez te paliwa. Sprzedawca jest zobowiązany przekazać kopię świadectwa jakości zgodną z oryginałem każdemu klientowi. Kontrolą sprzedawców i dystrybutorów węgla zajmuje się Inspekcja Handlowa, która sprawdza dokumentację dotyczącą pochodzenia i jakości paliwa, może również pobierać próbki węgla do badań i testów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości handlującym grożą wysokie kary określone w ustawie.

Co można zrobić abyśmy mieli czystsze powietrze?

Można skorzystać z programów pomocowych realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z funduszami wojewódzkimi między innymi termomodernizacji domów jednorodzinnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania. Na terenie Nowego Miasta coraz większą popularnością cieszą się podłączenia do instalacji gazu ziemnego, o czym świadczy stała rozbudowa sieci gazowniczej oraz podłączenia do sieci ciepłowniczej centralnej kotłowni zwłaszcza budynków wielorodzinnych, a także korzystanie z dopłat Urzędu Miejskiego przy zmianie źródła wytwarzania ciepła na ekologiczne.

Jakie działania podejmuje Straż Miejska w tym temacie?

Straż Miejska wzorem lat poprzednich przeprowadza działania mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ważnym elementem jest prowadzenie działań profilaktyczno – edukacyjnych w tym zakresie. Dlatego między innymi funkcjonariusze Straży Miejskiej, cyklicznie dostarczają mieszkańcom ulotki informacyjne dotyczące problematyki szkodliwości spalania odpadów w piecach c. o. i paleniskach domowych. Właściciele posesji są także pouczani o obowiązującym zakazie spalania odpadów w piecach i informowani o szkodliwości takiego działania. Przypominamy, że spalanie odpadów jest nielegalne i szkodliwe dla zdrowia naszego jak i innych.
Na podstawie upoważnienia Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska strażnicy miejscy uprawnieni są do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, oraz od godz. 6:00 do 22:00 na pozostały teren w celu przeprowadzenia kontroli kotłowni lub pieca pk. spalania odpadów. Cały czas na terenie miasta przeprowadzane są kontrole na podstawie zgłoszeń interwencyjnych mieszkańców oraz działań prowadzonych z własnej inicjatywy strażników. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosunku do osób odpowiedzialnych stosowane są sankcje karne wynikające z art. 191 Ustawy o odpadach, który brzmi: ”Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo karze grzywny”. W ramach kontroli funkcjonariusze zwracają także uwagę na rodzaj paliwa zgromadzonego do celów grzewczych w kotłowniach i na posesjach.
Mieszkańcy każdy przypadek spalania odpadów w piecach mogą zgłaszać do Straży Miejskiej lub Policji w Nowym Mieście Lub. Reagujemy na każde zgłoszenie.

Czujnik jakości powietrza

Zapytaliśmy naszych Czytelników czy czujnik jakości powietrza w Nowym Mieście jest potrzebny? W Iławie stan powietrza z odczytów czujników można obserwować on-line już od roku, w Kurzętniku od kilku tygodni. Sam montaż czujnika nie poprawi powietrza ale może to pierwszy krok to budowania świadomości ludzi?

Czujnik zawiśnie każdy będzie na ekranik spoglądał a kto plastikiem i wszystkimi śmieciami w piecu palił tak dalej palić będzie – pisze użytkownik Michał.

Ja popieram, może to większą świadomość wzbudzi u ludzi, że sami się trują. A co do zmniejszenia tego to po malutku, co raz więcej ludzi zakłada gaz i panele pcv. Ale biedniejsi to nie dadzą rady. Wymiana pieców nic tu nie da jak będzie się paliło węglem czy drewnem ludzie i tak wrzucą co będą mieli. Wszystkich co nie stać do miejskiej podłączyć – tylko czysta energia. Takie mamy położenie że jeśli nie zrobimy drastycznych cięć to nie zlikwidujemy tego smogu – pisze Grzegorz.

O czujnik jakości powietrza zapytaliśmy także nowomiejską Straż Miejską.

Czy czujnik jakości powietrza jest potrzebny? Czy to zbędny gadżet czy namacalny dowód na to jakie mamy w Nowym Mieście powietrze?

Czujnik jakości powietrza w mieście nie spowoduje jego poprawy. Sami mieszkańcy muszą podejmować działania w celu poprawy czystości powietrza poprzez świadome wybory chociażby tego co wkładają do pieca.
Reasumując, w Nowym Mieście Lubawskim w ostatnich latach sytuacja w tym zakresie uległa diametralnej zmianie i poprawie. Przyczyniło się do tego z pewnością wybudowanie Centralnej Kotłowni i podłączenie do niej budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej, doprowadzenie gazu do miasta i dynamiczna rozbudowa sieci gazowej na terenie miasta i miejscowości ościennych oraz wprowadzone przez samorząd miejski dopłaty do wymiany źródeł ciepła.
Obserwując zmiany jakie zachodzą w tym zakresie w naszym mieście, można zaryzykować stwierdzenie, że za kilka lat będziemy tu oddychać powietrzem wolnym od dymu.

Na szczęście coraz mniej przypadków rażącego naruszenia zasad palenia w piecach a każdy taki przypadek jest szybko zauważany. Często zgłaszany jedynie w komentarzach internetowych. Dlatego zachęcamy aby reagować i informować stosowne służby. W pierwszej kolejności Straż Miejską potem Policję. Nasza właściwa reakcja spowoduje podjęcie interwencji i będzie to kolejny krok do walki o czyste powietrze. al

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo mają ze sobą wspólnego pieniądze i Mikołaj Kopernik?
Następny artykułOświęcim. 20 grudnia – możliwe przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10