Rzecznik Praw Pacjenta kontrolę rozpoczął jeszcze w 2023 roku. Sprawa gdańskiego Centrum Medycznego św. Łukasza była wyjątkowo skomplikowana, bo w placówce stosowano szereg metod, co do których były wątpliwości. Chodziło między innymi o szeroko opisaną w serialu dokumentalnym TOK FM “Podziemie” metodę ILADS, czyli długą i złożoną antybiotykoterapię, ale także nieznaną w świecie nauki terapię SOT. Rzecznik nabrał podejrzeń, że obie te metody, za które pacjenci muszą płacić z własnej kieszeni, nie znajdują odzwierciedlenia w aktualnej wiedzy medycznej. Kontrola potwierdziła te obawy.
Gdański wątek “Podziemia”. Rzecznik Praw pacjenta nie ma wątpliwości
Kontrola potwierdziła obawy. “Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że stosowanie przez ww. podmiot leczniczy: terapii oligonukleotydami (SOT) w leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznymi oraz leczeniu chorób bateryjnych i wirusowych; długotrwałej antybiotykoterapii, zgodnie z wytycznymi ILADS, w ramach świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentom w związku z boreliozą narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej” – czytamy w decyzji, którą otrzymaliśmy z biura Rzecznika Praw Pacjenta.
RPP zapewnia, że kontrola trwała wiele miesięcy, bo niezbędne było pozyskanie różnych opinii. W sprawie wypowiedziało się dziewięciu konsultantów, w tym siedmiu wojewódzkich i dwóch krajowych w zakresie onkologii oraz chorób zakaźnych. Stanowisko zajął też Urząd Rejestracji Leków. To na ich podstawie podjęto decyzję.
Specjaliści z wielu dziedzin medycyny nie mieli wątpliwości, że postępowanie zgodnie z zaleceniami towarzystwa ILADS nie tylko jest nieskuteczne, ale i może być szkodliwe. “Konsekwencje stosowania wielomiesięcznej antybiotykoterapii mogą być katastrofalne, obejmują trwałe uszkodzenie wątroby, trzustki, jelit, nerek, ośrodkowego układu nerwowego, zapalenia ścięgien, predyspozycje do zakażeń Clostridium difficile” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.
Druga metoda jest zdaniem ekspertów jeszcze bardziej niezbadana i niepewna. Pojawia się tam nawet sformułowanie, że stosowanie SOT “jest postępowaniem wybitnie eksperymentalnym” i dotychczasowy stan wiedzy nie pozwala ocenić wpływu wyżej wymienionej procedury na zwiększenie skuteczności leczenia przeciwnowotworowego.
Wszystkie odcinki serialu TOK FM “Podziemie” znajdziesz TUTAJ >>>
Medyczne “Podziemie”. Co dalej z placówką z Gdańska?
Centrum św. Łukasza w Gdańsku nie otrzymało kary. Decyzja RPP zobowiązuje jednak do przerwania stosowania w gdańskiej placówce budzących wątpliwości praktyk. Jeżeli nic się nie zmieni, nie zostaną zastosowane zalecenia, to Rzecznik Praw Pacjenta nałoży na podmiot karę pieniężną w wysokości do 500 tys. złotych.
O Centrum św. Łukasza pisaliśmy już na początku tego tygodnia w kontekście działań prokuratury. W poniedziałek kilkunastu funkcjonariuszy policji i inspekcji farmaceutycznej weszło do placówki. Zabezpieczali dowody i dokumentację medyczną w śledztwie dotyczącym działania placówki. Chodzi o wprowadzanie do obrotu niezarejestrowanych produktów leczniczych oraz przeprowadzanie eksperymentów na ludziach bez wymaganych zezwoleń.
Posłuchaj odcinka serialu TOK FM “Podziemie” poświęconego Centrum św. Łukasza w Gdańsku”
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS