A A+ A++

W lipcu br. prezes nowotarskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych zwrócił się do Wojewody Małopolskiego za pośrednictwem Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o wpis do ewidencji grobów wojennych 2 grobów zlokalizowanych na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu.

Groby te należą do śp. Albiny Stołowskiej z domu Białoń, łączniczki Konfederacji Tatrzańskiej oraz żołnierza Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, zamordowanej przez żandarmów Niemieckich na Hali Długiej 18 lipca 1943 r. (kwatera 21, grób 41) oraz śp. Antoniego Synowca, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej oraz jednego z założycieli komórki Związku Walki Zbrojnej w Nowym Targu, rozstrzelanego przez Niemców 29 kwietnia 1942 r. (kwatera 35, grób 131).

Wspominane groby spełniały przesłanki określone w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych, mianowice należą do osób, które poległy w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego oraz nie spoczywają w nich inne osoby.

Wojewoda Małopolski przychylił się do wniosku i 27 sierpnia oba groby zostały uznane za groby wojenne.

Arkadiusz Stefaniak-Guzik

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNapięta sytuacja w MZK w Bydgoszczy. “Zapewniamy odzież do pracy i należyte zaplecze socjalne”
Następny artykułForum Ekonomiczne w Karpaczu: Deepfake nowy wymiar cyberzagrożeń