Szkoła Mechaniki i Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Xi’an opracowała „elektrostatyczną maskę antywirusową” ze specjalnym „oczyszczaczem powietrza”. O zaletach tej maski w porównaniu ze zwykłą N95 Sputnik rozmawiał z docentem Tong Xufeng.
Ekspert ocenił, że trudno jest przetrwać wirusom w powietrzu, bo rozprzestrzeniają się one głównie poprzez przywiązanie do cząstek. Dlatego wirus musi najpierw przylgnąć do czegoś. Średnica takich cząstek jest zwykle mniejsza niż PM 2,5, około 1 mikrona. „Przewaga maski opracowanej przez nasz zespół w porównaniu z maską N95 polega głównie na tym, że może odfiltrowywać cząstki o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr. Po zaabsorbowaniu tych cząstek maska używa promieni i pól wysokiego napięcia, aby zabić organizm wirusowy. Zwykłe maski nie są do tego zdolne”.
Wcześniej, kiedy w Xi’an szkoły zostały zamknięte z powodu silnego smogu, zespół Tong Xiufenga wyprodukował maski do ochrony przed drobnymi cząsteczkami i kurzem. I już wtedy zdobyły one uznanie na rynku.
Podczas wybuchu epidemii koronawirusa Departament Zdrowia prowincji Xi’an skontaktował się z zespołem Tong Xiufenga i zapytał, czy można użyć ich masek do walki z wirusem. Dlatego naukowcy postanowili stworzyć maski o działaniu przeciwwirusowym, oparte na maskach elektronicznych pierwszej generacji w celu ochrony przed smogiem. „Zazwyczaj ozon uwalnia się pod wysokim napięciem. Jego zapach jest bardzo nieprzyjemny, ale nasza najnowsza elektroniczna maska odfiltrowuje ozon. Ponadto gwarantujemy, że wysokie napięcie w masce nie zaszkodzi osobie ją noszącej. Podchodzimy do tego bardzo poważnie”.
Szacuje się, że miną około dwa miesiące, zanim maska zostanie wprowadzona do sprzedaży. Tong Xiufeng powiedział, że wniosek o certyfikację maski antywirusowej został już przesłany do odpowiednich resortów i oczekuje obecnie na ich weryfikację i zatwierdzenie. Jednocześnie przygotowywana jest masowa produkcja masek.
Projekt maski jest wspólnym opracowaniem Xi’an University of Electronics i Yubang Electronic Technology Co., Ltd.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS