A A+ A++

Matki marynarzy z Rosji, poległych w połowie kwietnia na krążowniku Moskwa, są zmuszane do „dobrowolnego” podpisywania dokumentów, potwierdzających śmierć ich dzieci w wyniku „katastrofy” – poinformował niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta Europa (NGE).

Jak podkreśliły rozmówczynie NGE, dowództwo marynarki wojennej długo przekazywało im sprzeczne doniesienia na temat losu synów, unikając jednoznacznego potwierdzenia, co naprawdę wydarzyło się na okręcie.

– Później dostałam zawiadomienie z komendantury wojskowej, w którym stwierdzono, że „syn zaginął w wyniku katastrofy”. Następnie przysłali gotowe oświadczenie, napisane za mnie. Miałabym przyznać, że ciała mojego syna nie odnaleziono z powodu katastrofy. Zapraszali do podpisania tego oświadczenia i mówili, że są świadkowie, którzy widzieli tego dnia syna na pokładzie krążownika, ale nikt nie zauważył, gdzie zniknął. (…) Powiedziałam, że niczego nie podpiszę – relacjonowała matka marynarza.

Rosyjska prokuratura do ojca zaginionego marynarza z “Moskwy”: krążownik nie brał udziału w “operacji specjalnej”

Matka innego z marynarzy, zaprzeczając oficjalnej wersji Kremla, dodała, że cała załoga krążownika opierała się na wojskowych z poboru. Rosyjskie władze utrzymują, że zdecydowaną większość żołnierzy uczestniczących w inwazji na Ukrainę stanowią zawodowi wojskowi.

Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia wieczorem ministerstwo obrony Rosji, jednostka zatonęła podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.

Według strony rosyjskiej na krążowniku zginął zaledwie jeden żołnierz, a 27 innych uznano za zaginionych. Faktyczna liczba poległych była prawdopodobnie znacznie wyższa. W ocenie rosyjskiego opozycjonisty Ilji Ponomariowa potwierdzono informacje o uratowaniu tylko 58 osób spośród 510-osobowego personelu okrętu.

Przemówienie Putina: banały podszyte lękiem

Pod koniec marca, ponad miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Nowaja Gazieta otrzymała ostrzeżenia od państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru, a następnie zawiesiła działalność w wersji papierowej oraz w internecie do czasu zakończenia „rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie”. Kilka tygodni wcześniej redakcja Nowej Gaziety usunęła materiały dotyczące wojny w związku z wprowadzonym w Rosji restrykcyjnym prawem medialnym. Podawanie prawdziwych informacji o przebiegu konfliktu jest zagrożone w tym państwie karą nawet kilkunastu lat pozbawienia wolności.

6 kwietnia w stolicy Łotwy – Rydze, zainaugurowano działalność zagranicznego wydawnictwa Nowej Gaziety, ukazującego się pod nazwą Nowaja Gazieta Europa.

W 2021 roku redaktor naczelny Nowej Gaziety Dmitrij Muratow został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za działalność dziennikarską.

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki w BBC: Putin szantażuje świat
Następny artykułLech, Fortuna, a może ktoś trzeci. Gdzie zagra Kownacki?