A A+ A++

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje się do otwarcia nowej, intrygującej wystawy, która łączy sztukę klasyczną z nowoczesną technologią. Od 26 lipca zwiedzający będą mogli obejrzeć ekspozycję zatytułowaną “Jacek Malczewski / Lech Majewski”, prezentującą unikalne połączenie malarstwa i sztuki wideo.

Wystawa skupia się na twórczości dwóch wybitnych polskich artystów – Jacka Malczewskiego, symbolisty z przełomu XIX i XX wieku, oraz współczesnego twórcy multimedialnego Lecha Majewskiego. Majewski stworzył serię 13 etiud filmowych inspirowanych kilkunastoma obrazami Malczewskiego, tworząc tym samym swoisty dialog między epokami i stylami artystycznymi.

Wideoarty Majewskiego zostaną wyeksponowane w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, w bezpośrednim sąsiedztwie oryginalnych dzieł Malczewskiego. Muzeum posiada w swoich zbiorach około 150 prac tego znanego malarza, co stwarza wyjątkową okazję do porównania klasycznych obrazów z ich nowoczesnymi interpretacjami.

Poprzez swoją twórczość Majewski podejmuje refleksję nad współczesnością, poruszając takie tematy jak zanik duchowości, marazm społeczny czy upadek obyczajów.

Z okazji otwarcia wystawy, 26 lipca o godzinie 18:00, odbędzie się spotkanie z Lechem Majewskim. Artysta podzieli się swoimi przemyśleniami na temat współczesności oraz źródeł inspiracji twórczością Malczewskiego. Dzień później, 27 lipca o 12:00, zorganizowany zostanie spacer po ekspozycji, podczas którego uczestnicy będą mogli głębiej poznać dialog między artystami i ich dziełami.

Wystawa potrwa do 26 stycznia przyszłego roku, dając zwiedzającym możliwość obcowania z fascynującym połączeniem klasyki i nowoczesności w sztuce. Wstęp na wydarzenia towarzyszące wystawie jest wliczony w cenę biletu do muzeum.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAmbasador Polski na Litwie odwołany
Następny artykuł“Nikt nie może spać spokojnie”. Łowca głów o kulisach swojej pracy