A A+ A++
fot. google.com/maps

To właśnie na Kresy jechano po kuracje, poprawę samopoczucia i korzystano z zaplecza istniejących tam uzdrowisk. O tym opowiada nowa częstochowska wystawa.

Marcin Gapski: To wszystko buduje niezwykły klimat opowieści, która pokazuje dzieje uzdrowisk od średniowiecza tak naprawdę, od pierwszych traktatów o leczniczych właściwościach wód autorstwa Wojciecha Oczki, aż do najsłynniejszego kuracjusza II Rzeczypospolitej, jakim był Józef Piłsudski i który się leczył w Druskiennikach. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niezwykle ciekawe obiekty, oryginalne teksty, dużo cytatów, bardzo interesujące materiały – to wszystko składa się na wspaniałą opowieść o tych miejscach, gdzie nasi przodkowie, dziadkowie, pradziadkowie się leczyli właśnie w okolicach Lwowa, Druskiennikach czy na południu Galicji.


O tym co działo się w uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, informują zebrane archiwalia, ikonografie i obiekty z prywatnych zbiorów, a także eksponaty z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Mówił o tym dr Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Nowa wystawa w Muzeum Częstochowskim

Nowa wystawa w Muzeum Częstochowskim, Muzeum Częstochowskie, Kresy

fot. muzeumczestochowa.pl

Kuba Kozłowski: Pokażemy zaskakujące rzeczy – oryginalną wannę z Kresów i balię ze Lwowa. Zobaczą Państwo odtworzony fragment gabinetu doktora ordynającego w uzdrowisku Truska z biurkiem zapełnionym kresowymi pamiątkami. Zobaczą Państwo nawet łóżko przypominające to łóżko, na którym w Druskiennikach spał marszałek Józef Piłsudski. Zobaczą też Państwo wydawnictwa, multum zdjęć, foldery uzdrowiskowe, gadżety.

Jak mówi Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, to świetna okazja, aby poznać 500-letnią historię kresowych uzdrowisk. Pozwoli nam przenieść się w okres od XVI wieku do lat 20. i 30. XX wieku. Wiele wydarzy się w Muzeum w związku z wystawą przez kolejne 3 miesiące. Planowane są choćby zajęcia warsztatowe, zapowiada dyrekcja częstochowskiej instytucji:

Katarzyna Ozimek: Mamy promocję publikacji. Będą też wykłady, spotkania z jednym z kuratorów wystawy, kolekcjonerem, dzięki którego bogatym zbiorom ta ekspozycja jest w ogóle możliwa – z panem Tomaszem Kubą Kozłowskim. Będzie opowiadał o modernistycznych kwestiach architektonicznych nie tylko w uzdrowiskach, jak również spotkamy się przy takich tematach, które będą przeznaczone dla osób starszych: Zdrój dla dorosłych, uciechach kuracjuszy związanych nie tylko z leczeniem. Będą też oprowadzania kuratorskie.

Warto poszukać również częstochowskich akcentów w muzealnym pawilonie w Parku Staszica. Nową wystawę polecała Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThe latest on hybrid work: Who is WFH and who isn't
Następny artykułNie marnuj świątecznego jedzenia. Oddaj je potrzebującym