A A+ A++

Wernisaż wystawy “»Zatkało kakao«+ Kreatywny przemysł zabawkarski i dzieciństwo w PRL-u” odbędzie się w piątek. Tego dnia kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można zwiedzić za darmo.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia jubileuszowe dyrektor muzeum Maciej Obara, otwierana ekspozycja będzie wystawą stałą placówki. – Nasze muzeum trochę z takiego muzeum zabawkarstwa – czyli wytwórczości – przekształca się w muzeum dzieciństwa. Takie, które ilustruje całokształt tego, co było poprzednio i co pamiętamy z dzieciństwa, a zabawki są pewnymi atrybutami tamtego czasu (…) U nas uzyskały drugie życie, są muzealiami. Mamy nadzieję, że będzie to atrakcyjne miejsce do spotkań całych rodzin – zaznaczył.

Sformułowanie w tytule wystawy “Zatkało kakao?” to dziecięce powiedzenie zaczerpnięte z czasów PRL-u, odpowiedź do rówieśnika: “Co zdziwiony? A nie mówiłem, że to ja mam rację?”. W zamyśle autorów wystawy ma ono prowokować odwiedzających muzeum do poszukania odpowiedzi na pytanie, o kreatywność przemysłu zabawkarskiego i dzieciństwa w okresie PRL-u. – Dzisiaj dzieci monotematycznie spędzają czas, mają wielofunkcyjne zabawki, które po naciśnięciu guzika nie wymagają od nich większej ingerencji. A tu mamy pokazane bardzo proste zabawki, które pobudzały kreatywność dzieci – oceniła kurator wystawy Katarzyna Hodurek-Kiek.

Wystawa ma być powrotem do dzieciństwa dzisiejszych 60, 50, 40 i 30-latków, ale także “wehikułem czasu” dla współczesnych dzieci – ekspozycja, jak i przedstawione na niej treści kierowane są bezpośrednio do dziecka. – Jest tak pomyślana, aby pokazać codzienne życie dziecka z lat 70. Na tę okoliczność zostały wymyślone postaci 10-letniego Jurka i jego 5-letniej siostry Tereski – opisywała Hodurek-Kiek.

Jurek i Tereska, którym wygląd nadała ki … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoradnictwo prawne w 2020 roku
Następny artykuł7 samochodów, na które można dostać dopłaty. Do “wyrwania” 37 500 zł