Rynek nie znosi próżni – z polską branżą car-sharingu pożegnał się parę dni temu niemiecki koncern Innogy, a już w jego miejsce wjechała nowatorska usługa z Czech.
HoppyGo wdraża całkowicie innowacyjny model transportu, który ma szansę odmienić rynek współdzielenia pojazdów. Chodzi o pożyczanie aut w tzw. systemie peer-to-peer (P2P), co oznacza, że będziemy mogli wynająć zainteresowanym nasz własny samochód w momencie, gdy z niego nie korzystamy. Czeski serwis, który właśnie zadebiutował nad Wisłą, łączy – w sposób podobny jak np. Uber – właścicieli pojazdów z osobami, które chcą je wynająć (w przypadku Ubera pasażerów z kierowcami). W ten sposób można zarabiać na udostępnianiu własnego auta (szacuje się, że prywatne samochody przez 95 proc. czasu są nieużywane). Kwestię obaw o uszkodzenie naszego mienia ma rozwiązać współpraca HoppyGo z towarzystwem ubezpieczeniowym AXA.
Czy nowy model najmu przyjmie się w Polsce? O tym, że car-sharing to trudny rynek, przekonał się Innogy Go, który dwa lata po starcie usługi wycofał ostatecznie 500 elektrycznych BMW i3 z ulic. Biznes nie był rentowny. Eksperci wskazują na przewagę modelu P2P w tym względzie, czyli brak konieczności wprowadzania do obiegu nowych pojazdów (choć HoppyGo zaoferuje też tradycyjne auta car-sharingowe marki Skoda).
– Rozwiązanie, które HoppyGo wprowadza, jest rewolucją na krajowym rynku mobilności. To ekologiczne podejście z jednej strony będzie uwalniać miasta od zatłoczonych ulic, a z drugiej pozwoli właścicielom samochodów uzyskać dodatkowy dochód z wynajmu – wskazuje Adam Jędrzejewski, założyciel stowarzyszenia Mobilne Miasto.
Piotr Boguszewski, country manager HoppyGo w Polsce, podkreśla, że u naszych południowych sąsiadów usługa P2P okazała się strzałem w dziesiątkę. Na czeskiej platformie zarejestrowało się ponad 100 tys. użytkowników, a w bazie dostępnych jest przeszło 2,3 tys. aut. – Właściciele aut mogą udostępniać swoje … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS