A A+ A++

Na Wawelu w Krakowie trwają prace budowlano-konserwatorskie. Powstaje tam bowiem nowa podziemna trasa turystyczna. Jest to nie lada gratka dla zwiedzających — wcześniej tereny te były niedostępne dla turystów.

Zamek na Wawelu to niezwykle popularna atrakcja turystyczna. Trwają prace nad nową trasą dla zwiedzających.
/123RF/PICSEL

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie od lat przyciąga rzesze zwiedzających — nic dziwnego, to piękne i atrakcyjnie położne założenie gwarantuje nie tylko wspaniałe widoki, ale i mnóstwo fascynujących zabytków, dzieł sztuki i kawał ciekawej historii. Nieustannie prowadzone są także różnego rodzaju działania związane z uświetnieniem i tak popularnej już atrakcji. 

Będzie nowa podziemna trasa na Wawelu. Tutaj turystów jeszcze nie było

Niedawno otwarta została podziemna trasa „Wawel podziemny. Lapidarium” pełna nieznanych do tej pory detali, a teraz szykowana jest kolejna wyjątkowa atrakcja — podziemne przejścia będą prowadziły m.in. nad Smoczą Jamą. O kulisach prac nad nowym szlakiem przez wawelskie zabudowania informuje „Gazeta Krakowska. Tym razem prace dotyczą północno-zachodniej części założenia — obszaru międzymurza. Tam znajdują się ukryte cuda, które wkrótce zostaną udostępnione zwiedzającym. 

– Po raz pierwszy udostępnimy zwiedzającym wyjątkowy ciąg architektoniczno-archeologiczny z reliktami architektury, wieży romańskiej, przedmurza gotyckiego i wątków murów kleszczowych oraz naturalnej jaskini — wyjaśnia Mariola Kulczyńska, kierownik projektu „Wawel Podziemny. Międzymurze” przytaczana przez wspomniane źródło.

Atrakcje w woj. małopolskim. Kiedy otwarcie nowej podziemnej trasy na Wawelu?

Przeszklone kładki i podziemne korytarze wiodły będą między innymi nad Smoczą Jamą, co ma wpłynąć również na rozwinięcie tematu legendy dotyczącej smoka wawelskiego. Najstarsze odnalezione przez archeologów w tym rejonie relikty pochodzą natomiast z VII w. p.n.e.! To pozostałości osady łużyckiej. Oprócz tego odkryto tu wiele innych artefaktów, które dotyczą m.in. średniowiecza.

– Nieoczywista aranżacja tych przestrzeni, projekcje świetlne opowiedzą o nieznanych dotąd podziemiach, ale też pozwolą zwiedzającym odkryć i poznać historię tego miejsca — wyjaśnia przytaczana przez „Gazetę Krakowską” Kulczyńska. – Częścią inwestycji jest także udostępnienie fragmentu tarasów znajdujących się w obrębie murów kleszczowych, dotychczas niedostępnych dla zwiedzających ze względów architektonicznych. Będzie tu taras widokowy z serią panoram tyflograficznych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami — wyjątkowe miejsce odpoczynku dla gości zamku.

Prace w podziemiach trwają, trasa ma zostać udostępniona zwiedzającym już w przyszłym roku — dokładnie w maju 2025 r. Do tego czasu prowadzone w tym miejscu będą wszelkie konieczne prace, aby zwiedzanie było bezpieczne, ciekawe i komfortowe.

“Wawel podziemny. Międzymurze”. Nowa trasa widokowa w Krakowie już w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW czwartek spotkanie z Piotrem Pogonem
Następny artykułKamery wykorzystujące AI Amazona analizowały emocje podróżujących pociągiem w Wielkiej Brytanii