A A+ A++

Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, we współpracy z Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz Institute of Cancer Research w Londynie, wprowadził przełomową metodę obrazowania immuno-PET. Ta innowacyjna technika, oparta na przeciwciałach znakowanych izotopem Zr-89, ma potencjał zrewolucjonizować leczenie pacjentów z agresywnymi guzami mózgu, umożliwiając im dostęp do nowoczesnych terapii immunologicznych. Wyniki badania klinicznego, w którym udział wzięli pacjenci z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym, zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Neuro-Oncology”.

Glejak – najgroźniejszy nowotwór mózgu

Glejak wielopostaciowy to jeden z najgroźniejszych nowotworów mózgu, charakteryzujący się dramatycznie niskim wskaźnikiem przeżycia. Średni czas życia pacjentów wynosi zaledwie 12-18 miesięcy, a jedynie 5 proc. z nich dożywa pięciu lat. Ostatnie badania ujawniają, że w zaawansowanych stadiach tego nowotworu występuje zwiększona ekspresja białka PD-L1, które działa jako „hamulec” dla układu odpornościowego. Blokowanie PD-L1 może otworzyć drogę do skuteczniejszej walki organizmu z rakiem. 

Tradycyjnie, ocenę poziomu PD-L1 w nowotworach mózgu przeprowadzano za pomocą biopsji, co jest inwazyjnym i ryzykownym zabiegiem. Nowa technika z wykorzystaniem radioznacznika – atezolizumabu znakowanego Zr-89 – pozwala na monitorowanie poziomu PD-L1 w czasie rzeczywistym, eliminując potrzebę biopsji. Prof. Gabriela Kramer-Marek, kierownik Zakładu Radiofarmacji i Obrazowania Laboratoryjnego PET, podkreśla, że to znacząco zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.

Glejak – by diagnoza nie była wyrokiem

Nowoczesna metoda może zmienić terapię onkologiczną

Badania, przeprowadzone u ośmiu pacjentów, wykazały specyficzne wiązanie radioznacznika z komórkami nowotworowymi oraz zauważalne efekty leczenia immunologicznego. Dzięki pełnemu skanowaniu ciała możliwe jest przewidywanie reakcji organizmu na terapię oraz dostosowywanie leczenia w oparciu o indywidualne potrzeby pacjentów.

Eksperci wskazują, że ta nowa metoda może zmienić oblicze terapii onkologicznej, umożliwiając precyzyjny dobór pacjentów do immunoterapii oraz monitorowanie ich odpowiedzi na leczenie. Prof. Kramer-Marek ma nadzieję, że dalsze badania nad tą technologią przyczynią się do lepszego zrozumienia biologii nowotworów i stworzenia bardziej skutecznych terapii.

Wyniki badania wzbudziły zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale i za granicą, gdzie były nazywane „rewolucyjnymi” i „dającymi nową nadzieję”. Temat ten poruszyły również brytyjskie media, które podkreśliły jego potencjał w walce z rakiem mózgu.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w publikacji na stronie „Neuro-Oncology” oraz w materiałach Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i Obrazowania Molekularnego (https://academic.oup.com/neuro-oncology/advance-article/doi/10.1093/neuonc/noae190/7848401?searchresult=11).

Źródło:
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Aktualizacja: 05/11/2024 16:28

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Sącz liderem komunikacji miejskiej w Polsce – mieszkańcy chwalą darmowy transport
Następny artykułKreatywność i balans – wspólna perspektywa biznesu i kultury