A A+ A++

Przed remontem stan techniczny tego obiektu był bardzo zły. Naruszona była nie tylko elewacja, ale także część cegieł znajdujących się u podstawy kapliczki. Po wykonaniu tych prac, wygląd tego miejsca zmienił się diametralnie. 

Wykonano roboty ziemne wokół kapliczki. Zbite zostały tynki ze ścian, a w ich miejsce pojawiły się nowe. Przeprowadzono renowację murów fundamentowych, hydroizolację oraz odgrzybianie ścian. Wymienione zostały uszkodzone cegły, dach kapliczki oraz okna. Całość zwieńczyło malowanie elewacji.

Przy okazji tej inwestycji warto opowiedzieć nieco o historii tego miejsca. Okazuje się, że z kapliczką związana jest pewna opowieść, która nosi już znamiona miejskiej legendy.

Musimy sobie uświadomić, że cały teren przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego, w tym między innymi skwer Stanisława Srzednickiego, w XIX wieku należał do rodziny Spanów, a następnie rodziny Braulińskich. W XIX wieku (Piotrków był wówczas pod zaborem rosyjskim – red.) było tutaj budowane ogrodzenie. Tę inwestycję realizował mistrz o nazwisku Sokół. Kiedy budował ogrodzenie, to tą ulica spacerowali sobie rosyjscy urzędnicy. Był wśród nich pewien prokurator, który miał pieska. Tenże pies, kiedy podmurówka została wykonana, wszedł w szkodę mistrzowi Sokołowi. Realizujący te prace bardzo się zdenerwował i potraktował tego psa kijem. Prokurator zgłosił to jako napaść na niego i mistrz został skazany. To nie był jednak koniec sprawy. Choć Sokół miał piękne polskie nazwisko, to był poddanym pruskim. Odwołał się on do ambasady pruskiej w stolicy Rosji. Zostało ono uznane i pan prokurator musiał zapłacić odszkodowanie. Te pieniądze zostały wykorzystane nie tylko na skończenie muru. W podzięce za ten wielki wyczyn – zgodnie z miejską legendą – została wybudowana także ta kapliczka – opowiada Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.

O tej kapliczce oraz wielu innych ciekawostkach związanych z Piotrkowem usłyszycie w audycji “Cudze chwalicie, swego nie znacie”, która od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 emitowana jest na antenie radia Strefa FM.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrszak Trzech Króli znowu przejdzie ulicami Lubina
Następny artykułIga Świątek awansowała w rankingu! Wystarczyło jedno zwycięstwo