A A+ A++

Wejście w życie Białej Listy Podatników VAT, wprowadziło do polskich przepisów podatkowych dodatkową sankcję, która uderzy w przedsiębiorców w sposób bezpośredni.

Nowy przepis w Ordynacji Podatkowej

Art. 117ba Ordynacji Podatkowej dodany ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1018), który obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. wprowadza novum w polskim prawie podatkowym w wyniku, którego w przypadku dokonania płatności na niewłaściwe konto nieznajdujące się na Białej Liście Podatników VAT, występuje odpowiedzialność solidarna kupującego względem sprzedawcy/usługodawcy.

Oznacza to, że nabywca towaru/usługi odpowiada całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe w VAT sprzedawcy/usługodawcy w zakresie tej części podatku VAT, który przypada na daną fakturę.

Odpowiedzialność pośrednika

Dodany § 2 art. 117ba Ordynacji Podatkowej nakłada również odpowiedzialność solidarną w podatku VAT na podmioty pośredniczące w dokonywaniu płatności za dany towar/usługę.

Dokonanie więc płatności przez pośrednika płatności na niewłaściwy numer rachunku bankowego dostawcy/usługodawcy, skutkuje wystąpieniem odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT.

Zobacz również:

Co wyłączy nową odpowiedzialność solidarną w VAT?

Nowej solidarnej odpowiedzialności nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik złożył zawiadomienie (ZAW-NR) o zapłacie należności na inny rachunek bankowy, który nie znajduje się na Białej Liście Podatników VAT,  do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu.

Takie samo wyłączenie obowiązuje w przypadku dokonania płatności w ramach mechanizmu podzielonej płatności, tj. split payment.

Radosław Graboś, doradca podatkowy
Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Podstawa prawna:

– ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1018,

– rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 253.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“T” zmienia rozkład jazdy w weekend. Przystanki na nowych zasadach. Które?
Następny artykułLądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prawie gotowe