A A+ A++

Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty z rzędu nie zmieniła stóp procentowych NBP, mimo że z nowej projekcji przygotowanej przez ekonomistów banku wynika, że średnia inflacja w 2025 r. nadal będzie przekraczać cel inflacyjny NBP.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Pozostałe
stopy procentowe banku centralnego również nie zostały zmienione i będą nadal kształtować się następująco:

Reklama

Dla
kredytobiorców spłacających zobowiązania oparte na zmiennym oprocentowaniu
oznacza to jedno – trzeba w domowym budżecie uwzględnić fakt, że raty pozostaną
na dłużej na obecnym poziomie.

Projekcja inflacji nieco w dół, a wzrostu gospodarczego w górę

Przed podjęciem dzisiejszej decyzji członkowie Rady zapoznali się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD opracowanego przez ekonomistów z Narodowego Banku Polskiego.

Projekcje
NBP
Lipiec 2022 r. Listopad 2022 r. Marzec 2023 r.
CPI (%) PKB (%) CPI (%) PKB (%) CPI (%) PKB (%)
2023 12,45 1,25 13,2 0,65 11,85 0,85
2024 4,1 2,25 5,85 2,05 5,7 2,1
2025 3,5 3,1 3,5 3,15
Źródło:
NBP

“Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp
procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 28 lutego 2023 r. –
roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w
przedziale 10,2 – 13,5% w 2023 r. (wobec 11,1 – 15,3% w projekcji z
listopada 2022 r.), 3,9 – 7,5% w 2024 r. (wobec 4,1 – 7,6%) oraz 2,0 –
5,0% w 2025 r. (wobec 2,1 – 4,9%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB
według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w
przedziale -0,1 – 1,8% w 2023 r. (wobec -0,3 – 1,6% w projekcji z
listopada 2022 r.), 1,1 – 3,1% w 2024 r. (wobec 1,0 – 3,1%) oraz 2,0 –
4,3% w 2025 r. (wobec 1,8 – 4,4%)” – napisano w informacji opublikowanej po posiedzeniu RPP. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc.

Pełen raport przygotowany przez ekspertów z NBP światło dzienne ujrzy zapewne w przyszłym tygodniu.

RPP: Powrót inflacji do celu NBP będzie następował stopniowo

“W warunkach osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie, również w Polsce następuje spowolnienie aktywności. W IV kw. 2022 r. realna dynamika PKB obniżyła się do 2,0% r/r. W kierunku obniżenia wzrostu gospodarczego oddziałuje ograniczenie popytu konsumpcyjnego. Jednocześnie nadal rosną inwestycje. Mimo spowolnienia aktywności gospodarczej utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Liczba pracujących pozostaje przy tym wysoka, choć widoczny jest jej spadek w sektorze prywatnym” – zwraca uwagę RPP w informacji opublikowanej po posiedzeniu.

“Inflacja CPI w styczniu 2023 r. – według wstępnych danych GUS – wyniosła 17,2% r/r. Do wzrostu inflacji względem grudnia przyczyniło się w istotnej mierze podwyższenie stawek VAT na produkty energetyczne. Jednocześnie na poziom inflacji – pomimo słabnącej dynamiki popytu – wciąż oddziaływało przenoszenie na ceny dóbr konsumpcyjnych istotnego wzrostu kosztów, związanego z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych i zaburzeniami w globalnych łańcuchach dostaw. Od kilku miesięcy obniżają się jednak ceny surowców oraz inflacja PPI, co sygnalizuje stopniowe osłabianie się zewnętrznych szoków podażowych. Wraz z osłabieniem aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku obniżenia krajowej dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach” – pisze.

“Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu” – przewiduje.

“W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Taką ocenę wspiera marcowa projekcja inflacji i PKB” – wskazuje Rada. “Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki” – dodaje.

Więcej światła na decyzję RPP i perspektywy polskiej polityki pieniężnej
rzuci w czwartek Adam Glapiński. Prezes NBP zabierze głos po godz.
15:00.

Fed i EBC nadal podnoszą stopy procentowe

“Wzrost gospodarczy na świecie w IV kw. 2022 r. spowolnił. W strefie euro – mimo pewnej poprawy w ostatnich miesiącach – koniunktura gospodarcza pozostaje osłabiona. Jednocześnie prognozy sygnalizują wyraźne spowolnienie wzrostu PKB w 2023 r. Inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych obniżyła się. W większości gospodarek nadal jest ona jednak wysoka, do czego przyczyniają się wtórne efekty wcześniejszych szoków podażowych, w tym na rynku energii, a także czynniki popytowe i rosnące koszty pracy”- ocenia RPP w informacji opublikowanej po posiedzeniu.

“W ostatnich miesiącach obniżyły się ceny surowców energetycznych, co wraz z ustępowaniem napięć w globalnych łańcuchach dostaw ogranicza presję cenową. Jest to widoczne w systematycznie obniżającej się dynamice cen produkcji. Jednocześnie inflacja bazowa pozostaje wysoka” – dodaje.

“Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych i Europejski Bank Centralny nadal podwyższają stopy procentowe. Z kolei banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej – po wcześniejszym silnym zacieśnieniu polityki pieniężnej – utrzymują obecnie stopy procentowe bez zmian” – wskazuje RPP.

Koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce

W minionym roku Rada kontynuowała najbardziej agresywny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w XXI w. zapoczątkowany w październiku 2021 r. Po 11 ruchach w górę z rzędu w październiku 2022 r. większość
RPP (za wyjątkiem trójki wybranej przez Senat) opowiedziała się przeciw
kolejnym podwyżkom kosztu pieniądza i od tamtej pory stopy procentowe
NBP pozostają na niezmienionych poziomach. W informacjach publikowanych
po zakończeniu posiedzeń gremium nie znalazł się jednak formalny
komunikat o zakończeniu cyklu. Również prezes Adam
Glapiński kilkukrotnie podkreślał na konferencjach prasowych, że to nie koniec, lecz pauza w cyklu.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

Przed wybuchem pandemii koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej
zbierała się na posiedzeniach dwudniowych. Od połowy marca 2020 r. posiedzenia były jednodniowe, na co narzekali niektórzy członkowie RPP. W styczniu sytuacja wróciła do normy. Kolejne posiedzenie Rady zaplanowano na wtorek i środę 4-5 kwietnia 2023 r.

Terminy posiedzeń RPP w 2023 r.
miesiąc posiedzenia decyzyjne
dwudniowe
styczeń 3-4 (wtorek-środa)
luty 7-8 (wtorek-środa)
marzec 7-8 (wtorek-środa)
kwiecień 4-5 (wtorek-środa)
maj 9-10 (wtorek-środa)
czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek)
lipiec 5-6 (środa-czwartek)
sierpień 21 (poniedziałek)*
wrzesień 5-6 (wtorek-środa)
październik 3-4 (wtorek-środa)
listopad 7-8 (wtorek-środa)
grudzień 5-6 (wtorek-środa)
* – posiedzenie niedecyzyjne

Ekonomiści mBanku wskazywali w tym tygodniu czynniki, które mogą skłonić RPP do wznowienia cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej oraz takie, które będą przemawiały za jej luzowaniem.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCi młodzi wiedzą, jak walczyć z pożarem! W Łososinie Dolnej młodzież przeszła gminne eliminacje do Turnieju Wiedzy Pożarniczej! [ZDJĘCIA]
Następny artykułZmiana organizacji ruchu na ul. 1 Maja