Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport dwa lata po otwarciu poszerzyło swoją ofertę edukacyjną.
Ekspozycja CITES
Pośród nowości znajduje się interaktywna ekspozycja „Konwencja CITES”, prezentująca problematykę gatunków zagrożonych wyginięciem. Dzięki współpracy z Ministerstwem Środowiska RP oraz krakowskimi oddziałami Służby Celnej i Celno-Skarbowej na wystawie znalazły się eksponaty pochodzące z przemytu – pochodne gatunków zagrożonych wyginięciem, takie jak naszyjnik z zębów kota afrykańskiego czy spreparowana głowa aligatora.
Spakuj bagaż
Celem wystawy „Spakuj bagaż” jest natomiast zwrócenie uwagi na kwestię odpowiedniego, zgodnego z przepisami pakowania bagażu i podkreślenie, że nawet przedmioty codziennego użytku nie zawsze mogą lecieć z nami samolotem. Za ilustrację służy ponad 1200 przedmiotów przypominających te rekwirowane podczas kontroli. Ekspozycja jest też pretekstem do rozmowy o pracy operatorów Punktu Kontroli Bezpieczeństwa, w grupie tzw. screeningu.
Sala Samolotowa
Nowością w CEL jest Sala Samolotowa – do odwzorowania wnętrza statku powietrznego użyto dziewięciu rzędów prawdziwych samolotowych foteli. To idealne miejsce do omawiania podstawowych zasad etykiety na pokładzie czy też procedury związanej z bezpieczeństwem podczas lotu, a także przedstawiania budowy statku powietrznego oraz tajników pracy personelu pokładowego. Sala Samolotowa będzie również wykorzystywana do realizacji warsztatów, emisji filmów edukacyjnych i materiałów multimedialnych oraz lekcji opartych o e-learning. Umożliwią to zainstalowane w pomieszczeniu specjalne monitory rodem z samolotu. Nowej oprawy doczekał się również VR Marshaller Room – prezentujący w wirtualnej rzeczywistości realia pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, potocznie zwanych marszałkami.
Ekspozycja Kosmos
CEL pragnie pokazać świat lotnictwa z dalszej perspektywy. W przestrzeni interaktywnej „Kosmos” przyjrzymy się tematyce szeroko rozumianego kosmosu: od omówienia Układu Słonecznego i zjawiska stref czasowych, po najnowsze technologie kosmiczne, przyszłość lotnisk i lotnictwa w kontekście nowych technologii oraz zabawę specjalnie skonstruowanymi panelami manipulacyjnymi w dwóch wersjach – dla dzieci i dorosłych. Przyjrzymy się również dokładniej zagadnieniom fizyki w lotnictwie, wychodząc od tak podstawowych praw, jak grawitacja, opór powietrza czy siła nośna.
Korytarz Vinci
Korytarz Leonarda da Vinci jest on podróżą w czasie do okresu, w którym ten genialny artysta, określany często jako najwszechstronniej utalentowany człowiek w historii, tworzył swoje dzieła. Jednym z interesujących go obszarów była dziedzina lotnictwa. Da Vinci opracował m.in. wyprzedzającą jego czasy koncepcję śmigłowca, którego model będzie można zobaczyć w hallu CEL.
Zapraszmy do obejrzenia podsumowania video z wydarzenia:
Your browser does not support the video tag.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS