A A+ A++

Najnowsze wyposażenie jest efektem analiz prowadzonych przez PCO S.A., celem których było wskazanie tendencji rozwojowych na rynku indywidualnego sprzętu nokto- i termowizyjnego. Efektem prac było wskazanie na wciąż duże znaczenie noktowizji analogowej, która wśród indywidualnych użytkowników osiąga poziom 80-90%. Mimo faktu, że to noktowizja cyfrowa będzie w przyszłości głównym segmentem rozwoju tej technologii, obecnie nie jest w stanie konkurować z wersją analogową. Naturalnym kierunkiem rozwoju sprzętu jest  stworzenie takiego urządzenia, które będzie w jak największym stopniu przyjazne dla użytkownika. Dlatego na świecie głównym obszarem rozwoju jest tworzenie rozwiązań uniwersalnych, ergonomicznych i lekkich. W polskich warunkach oprócz wyżej wymienionych duży nacisk kładzie się na opracowywanie systemów trwałych, niezawodnych i zdolnych do pracy przez wiele lat.

Warszawska Spółka PCO S.A. produkuje urządzenia noktowizyjne od ponad 20 lat. Zaczynając od stosunkowo prostych monokularów i gogli PNL-2A/AD, przez gogle MU-3 opracowane  na potrzeby misji w Iraku , po ich udoskonalone w wyniku praktycznych doświadczeń wersje – zminiaturyzowane MU-3M i najnowszą iterację MU-3ADM. W tej ostatniej wersji nowością była zwiększona ergonomia. Zostały wyposażone, w nowy, dwuprzegubowy mostek umożliwiający bezpieczne odchylanie na bok nieużywanego monokulara oraz uzyskanie maksymalnie płaskiej pozycji na hełmie. To ostatnie rozwiązanie zminimalizowało ryzyko uszkodzenia sprzętu, jednocześnie nie sprawiało problemów podczas poruszania się. Oprócz tego dodano układ automatycznego wyłączania zasilania urządzenia w chwili podniesienia gogli. Nowością było też zastosowanie wzmacniaczy obrazu generacji 4G, o rozszerzonym spektrum pracy widmowej poza pasmo widzialne.

Fot. PCO
image
Fot. PCO
image
Fot. PCO

Powstały w efekcie produkt cechował się wysokimi parametrami technicznymi i użytkowymi, nie dziwi więc, że spotkał się z zainteresowaniem wojska. Świadome konieczności stałej modernizacji sprzętu PCO S.A. rozpoczyna w tym roku produkcję nowego zaprojektowanego od podstaw systemu, dysponującego porównywalnymi parametrami.

Pierwsze z nowych rozwiązań to gogle (Modułowy Zestaw Noktowizyjny) MZN-1, które zapewnią możliwość konfigurowania urządzenia zgodnie z bieżącymi potrzebami misji. Zaletą w porównaniu do urządzeń rodziny MU-3 jest:

  • bardzo łatwa konfiguracja gogli ze wzmacniaczami obrazu 18 mm, 16 mm lub monokularem termowizyjnym w układzie mono- lub binokularowym;
  • niska masa, konstrukcja jest bowiem oparta o szerokie wykorzystanie wysokoudarowych tworzyw sztucznych, stopów aluminium i tytanu;
  • wspólne zasilanie przeniesione z monokulara lub gogli do mostka;
  • wspólne sterowanie z mostka funkcjami wyłączania (ON/OFF/IR/IR+) i jasnością obrazu (manual gain control);
  • unikalna funkcja automatycznego wyłączania monokularów w żądanym położeniu;
  • dowolny kierunek zainstalowania baterii.

Ważną cechą jest również otwarta architektura systemu pozwalająca na dodanie elementów umożliwiających np.: wyświetlanie informacji na obrazie czy fuzja obrazu z informacjami pobieranymi z termowizora. Gogle są też platformą umożliwiającą opracowanie i dołączenie nowych urządzeń, takich jak monokular/gogle termowizyjne, system Fusion, gogle typu „low cost” czy też cyfrowej noktowizji, w momencie jej upowszechnienia się. Z czasem zostanie również zmniejszona masa urządzenia m.in. dzięki zastosowaniu soczewek z tworzyw sztucznych w miejsce stosowanych obecnie szklanych. Przedstawiciele PCO podkreślają jednak, że już obecnie gogle MZN-1 cechują się masą znacznie niższą od gogli MU-3ADM.

image
Fot. PCO
image
Fot. PCO

Drugim najnowszym rozwiązaniem opracowanym przez PCO jest miniaturowy monokular termowizyjny MT-1. Jego waga i rozmiar sprawiają, że jest to najbardziej kompaktowy monokular jaki kiedykolwiek powstał w PCO. Masa 198 gram stawia go wśród najlżejszych rozwiązań na świecie. Jednocześnie, m.in. dzięki zastosowaniu nowego typu detektora, urządzenie to zapewnia użytkownikowi bardzo wysokie parametry obrazu. MT-1 może być wykorzystywany jako niezależne urządzenie obserwacyjne albo moduł dołączany do nowych gogli MZN-1 czy też starszych rodziny MU-3.

MT-1, podobnie jak MZN-1 ma trafić do produkcji jeszcze w tym roku po zakończeniu cyklu wymagających prób przeprowadzanych w każdych warunkach pogodowych, w tym przy skokach ze spadochronem.

Artykuł przygotowany we współpracy z PCO S.A. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatny webinar o FAS, czyli o Alkoholowym Zespole Płodowym – czym jest FAS?
Następny artykułKPC Górnik Polkowice z brązowym medalem w lidze!