A A+ A++

Wizyta Wicewojewody Wielkopolskiej oraz Dyrektorki Wydziału Polityki Społecznej w Ostrowie przyniosła nadzieję na poprawę warunków dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Nowa inwestycja może znacząco zmienić życie osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.

Spotkanie z Wicewojewodą Wielkopolską i Dyrektorką Wydziału Polityki Społecznej

Wicestarosta Ostrowski, Radosław Torzyński, spotkał się 8 lipca 2024 roku z Wicewojewodą Wielkopolską, Karoliną Fabiś-Szulc, oraz Moniką Donke-Cieślewicz, Dyrektorką Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Tematem spotkania była przyszłość Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) w Ostrowie. Wizyta miała na celu ocenę obecnych warunków, w jakich funkcjonuje placówka, oraz omówienie możliwości ich poprawy.

Aktualne warunki funkcjonowania ŚDS

Obecnie ŚDS mieści się w dwóch różnych budynkach przy al. Słowackiego i ul. Komuny Paryskiej. Budynki te są niewielkie, co utrudnia prowadzenie zajęć integracyjnych, aktywizacyjnych oraz rehabilitacyjnych. Jak zauważyła pełniąca obowiązki Dyrektora placówki, Małgorzata Pieczewska, brak miejsca jest jednym z największych problemów, z jakimi boryka się ośrodek. Szczególnie trudna sytuacja panuje przy ul. Komuny Paryskiej, gdzie ŚDS dzieli lokalizację z budynkiem mieszkalnym.

Plany na przyszłość: Nowa działka i budowa nowoczesnego obiektu

Podczas wizyty omówiono możliwość przejęcia działki należącej do Skarbu Państwa, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie ostrowskiego szpitala. Jak wyjaśnił Radosław Torzyński, w chwili obecnej proces ten jest wstrzymany z powodu trwającego opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po jego uchwaleniu, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć budowę nowego budynku ŚDS.

Nowy obiekt miałby powierzchnię 1500 m2 i byłby parterowy, co ułatwi dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami. Planowane jest, aby z zajęć w nowym ŚDS korzystało 60 osób. Budowa tego nowoczesnego budynku miałaby na celu zapewnienie godnych warunków dla mieszkańców powiatu ostrowskiego z przewlekłymi chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.

Finansowanie i koszty nowej inwestycji

Budowa nowego ŚDS musiałaby być w całości sfinansowana przez Skarb Państwa, ponieważ finansowanie takiej inwestycji nie leży w kompetencjach Powiatu Ostrowskiego. Jak wyjaśnił Paweł Rajski, Starosta Ostrowski, prawo stanowi, że samorządy nie mogą przeznaczać środków z własnych budżetów na funkcjonowanie takich instytucji. Wstępne wyliczenia wskazują, że koszt budowy nowoczesnego ŚDS wynosi około 15 milionów złotych.

Radosław Torzyński podkreślił, że choć tak wysokie dotacje dotąd nie były przyznawane, istnieje realna szansa na zdobycie potrzebnych funduszy, zwłaszcza że ostrowski ŚDS jest największy w województwie. Alternatywą byłoby zaadaptowanie budynku po dawnym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Partyzanckiej, jednak koszty remontu byłyby znaczne i mogłyby nawet dwukrotnie przewyższyć koszty budowy nowego obiektu.

Zakończenie wizyty i nadzieje na przyszłość

Podczas wizyty, Karolina Fabiś-Szulc zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby warunki, w jakich przebywają osoby z ŚDS, uległy poprawie. Przedstawicielki Urzędu Wojewódzkiego są świadome trudnej sytuacji lokalowej i wydają się zdeterminowane, by wspierać tę inicjatywę. Mieszkańcy powiatu Ostrowskiego mogą więc mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości warunki funkcjonowania ŚDS znacząco się poprawią, co przyniesie korzyści zarówno dla pracowników, jak i podopiecznych ośrodka.

Na podst. Powiat Ostrowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSurowa ocena byłego “dobrozmianowego” prezesa sądu. Nie zdał testu niezawisłości
Następny artykuł4-latka bezpiecznie wróciła pod opiekę matki. Podczas spaceru w Katowicach się zgubiła się