A A+ A++

Nowa książka Piotra Wysockiego. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii

Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna, bardzo cenna publikacja dotycząca Łowicza i ziemi łowickiej, ale nie tylko! Jest nią książka łowiczanina Piotra Wysockiego pt. „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1894-1915”. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Publikacja ukazała się zaledwie kilka dni temu, a już wywołała duże zainteresowanie wśród osób interesujących się historią Łowicza i historią w ogóle. Na 565 stronach można znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji na temat codzienność Rosjan w czasach zaborów. Dowiedzieć się jak wyglądała służba w urzędzie, jakie panowały warunki i zasady w koszarach, w szkole czy w cerkwi.

Obok faktów historycznych w publikacji nie zabrakło również wciągających opowieści o tym, jak funkcjonowała wówczas rosyjska rodzina, jak spędzano wolny czas, jak świętowano uroczystości czy jaką pozycję zajmowała w tym czasie kobieta. Wszystko oparte zostało na bogatych materiałach źródłowych, poparte solidnymi badaniami.

Książka, można powiedzieć, stanowi kompendium wiedzy tego okresu, w historii Łowicza i wszystkich miast leżących na obszarze ówczesnej guberni warszawskiej. Były to: Błonie, Mszczonów, Gostynin, Gąbin, Grójec, Warka, Kutno, Łowicz , Nieszawa, Nowo Mińsk, Kałuszyn, Płońsk, Zakroczym, Pułtusk, Nasielsk, Radzymin, Skierniewice, Sochaczew, Nowy Dwór, Włocławek i Brześć Kujawski. A także kilka ważniejszych dla tematu wsi: Kolonia Aleksandryjska (dziś Stanisławowo), Aleksandrów Pograniczny (dziś Aleksandrów Kujawski) i Ciechocinek.

Trwają obecnie rozmowy nad możliwością dystrybucji książki w Łowiczu. Być może już niedługo będzie ją można kupić w Łowickim Ośrodku Kultury.

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii.

Fragment recenzji prof. Jacka Legiecia (UJK): „Praca oparta została na imponującej wręcz bazie źródłowej. Warto podkreślić, że Autor wykorzystał wszystkie w zasadzie dostępne w kraju materiały archiwalne, a sposób ich wykorzystania świadczy o wysokich umiejętnościach warsztatowych, badawczych i językowych. Na uwagę zasługuje również znakomite wykorzystanie obszernego, a nie zawsze docenianego przez badaczy, materiału ikonograficznego. […] Na uwagę zasługuje dociekliwość badawcza, benedyktyńska wręcz cierpliwość w zbieraniu i analizowaniu źródeł, umiejętność wyciągania wniosków i formułowania syntetycznych podsumowań. Autor jasno prezentuje wyniki swoich badań, operując bogatym językiem i potoczystym stylem”.

Piotr Wysocki – ur. 1985 r. w Łowiczu, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, polonista, nauczyciel. Autor książki ” Cmentarz prawosławny w Łowiczu” (2013) oraz artykułów o życiu Rosjan na ziemiach polskich w czasie zaborów. Obronił pracę doktorską pt. ” Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1864-1915″. Członek Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty w Łowiczu. W 2013 r. odznaczony przez zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Metropolitę Sawę Orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejna rezygnacja w gabinecie Donalda Trumpa
Następny artykułUM Zgierz: Bezpłatne webinarium dla przedsiębiorców – 14.01.2021 r.