A A+ A++

Liczba wyświetleń: 176

Rząd federalny Kanady poinformował, że opracowuje nową „strukturę regulacyjną”, która mogłaby obejmować komisję, której zadaniem będzie egzekwowanie od platform mediów społecznościowych reagowania na „szkodliwe treści” online. Rząd bada zmiany legislacyjne, które miałyby na celu objęcie platform mediów społecznościowych surowszymi przepisami federalnymi — pisze „Blacklock’s Reporter”.

Komitet zalecił w listopadzie 2022 r., aby Ottawa zmusiła platformy internetowe do „gromadzenia i publicznego udostępniania danych o przypadkach nękania i promowania przemocy wobec dziennikarzy i obrońców praw człowieka”.

W dokumencie szczegółowo opisującym odpowiedź rządu napisano, że gabinet premiera już pracuje nad „nowymi ramami legislacyjnymi i regulacyjnymi dla usług online”, które mogłyby obejmować utworzenie Komisji ds. Bezpieczeństwa Cyfrowego. Nowa komisja miałaby za zadanie egzekwowanie proponowanych przepisów internetowych, które, które zmuszałyby dostawców usług internetowych do „identyfikowania, oceniania i ograniczania ryzyka na swoich platformach za pośrednictwem własnych wewnętrznych systemów i procesów”.

Poinformowano również, że nowe ramy regulacyjne prawdopodobnie obejmowałyby wykorzystanie wskaźników do monitorowania, czy platformy internetowe spełniają zobowiązania, dodając, że wskaźniki mogą być mierzone przez rząd federalny poprzez regularne raporty i audyty. Gabinet nie ustalił jeszcze harmonogramu wprowadzenia przepisów, ale dodał, że Departament Dziedzictwa Narodowego i inne urzędy federalne pracują obecnie nad jego opracowaniem. Komisja mogłaby otrzymać „silne uprawnienia kontrolne i wykonawcze”, aby zapewnić, że platformy internetowe przestrzegają przepisów, czytamy w dokumencie.

Odnosi się do uprawnień komisji jako „szerokich uprawnień”, których mogłaby użyć, aby zmusić platformy do ujawnienia odpowiednich informacji i danych – takich jak przypadki cybernękania i przemocy ze strony użytkowników w ich usługach – pod groźbą „kar pieniężnych za nieprzestrzeganie”.

Szczegóły dotyczące powołania proponowanej komisji pojawiają się mniej więcej rok po tym, jak minister dziedzictwa Pablo Rodriguez utworzył panel 12 ekspertów w celu przeprowadzenia dyskusji i przedstawienia rządowi zaleceń dotyczących przygotowania projektu ustawy regulującej internet. Panel odbył 10 sesji od kwietnia do czerwca 2022 r. i wydał rządowi szereg zaleceń, w tym wezwanie do zajęcia się „dezinformacją”, jednocześnie uznając trudności w zdefiniowaniu jej w prawodawstwie.

Liberalny rząd wcześniej wprowadził przepisy mające na celu zwalczanie mowy nienawiści w internecie, ale upadły one, gdy jesienią 2021 r. ogłoszono przedterminowe wybory.

Premier Justin Trudeau powiedział w listopadzie 2022 r., że jego rząd nadal zamierza wprowadzić i uchwalić podobne przepisy. „Zawsze, broniąc wolności słowa, musimy jasno powiedzieć, że zastraszanie i atakowanie ludzi online nie może być w porządku” – powiedział 14 listopada, dodając, że rządy i „zwłaszcza duże firmy technologiczne” ponoszą odpowiedzialność za „zajęcie się nękania i przemocy w Internecie, aby zapewnić zaufanie do technologii”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozstrzygnięcie konkursu plastyczno-profilaktycznego “Wielkanocne rozmaitości”
Następny artykułWielki turniej jednak nie dla Polski? Dochodzą do nas złe informacje. Dziś decyzja