Przyjęcie nowej definicji rzemieślnika, określenie zawodów zaliczanych do rzemiosła, wprowadzenie nowego rodzaju kwalifikacji zawodowej – pomocnika czeladnika, zakłada projekt ustawy o rzemiośle, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Nowa definicja rzemieślnika w projekcie nowej ustawy o rzemiośle
“Zmiany zachodzące w środowisku rzemieślniczym i dotychczasowa praktyka stosowania ustawy o rzemiośle wymuszają potrzebę ukształtowania na nowo jej przepisów, dostosowanych do obecnych realiów społeczno-gospodarczych” – wskazano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak wyjaśniono, w ramach nowych rozwiązań ma zostać przyjęta m.in. nowa definicja rzemieślnika, co “przyczyni się do usunięcia niektórych ograniczeń sposobu prowadzenia działalności gospodarczej przez rzemieślników”. Dodano, że projekt “maksymalnie upraszcza definicję rzemieślnika jako: mikro, małego i średniego przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą”. Zmiany – poinformowano – umożliwią przedsiębiorcom rzemieślnikom “szerszy wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej i zdejmie z nich część ograniczeń w tym zakresie”.
Zawody, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle
W projekcie określone mają być zawody zaliczane do rzemiosła, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle. “Projekt ustawy wprowadzi precyzyjne wskazania konieczne do ustalenia takich zawodów” – wyjaśniono. Przewiduje się, że planowany spis zawodów zaliczanych do rzemiosła będzie obejmował co najmniej wszystkie dotychczasowe nazwy zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła (obecnie 138 zawodów wskazanych przez ZRP), z możliwością rozszerzenia albo zawężenia tego katalogu w zależności od kierunków dalszego rozwoju sektora rzemiosła w kraju.
“Projekt ustawy wprowadzi tym samym precyzyjną definicję rzemiosła poprzez ustalenie zawodów zaliczanych do niego, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle” – stwierdzono.
Nowy rodzaj kwalifikacji zawodowej – pomocnik czeladnika
Wskazano też na wprowadzenie nowego rodzaju kwalifikacji zawodowej – pomocnika czeladnika w odniesieniu do “osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim”. Ma to umożliwić takim osobom “przystąpienie do egzaminu na pomocnika czeladnika obejmującego zadania praktyczne i tym samym potwierdzenie ich kwalifikacji”. Zwrócono uwagę, że obecnie osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przystępujące do egzaminów czeladniczych w znacznej części nie mogą sprostać wymaganiom egzaminacyjnym, a ich pracodawcy szkolący nie mogą otrzymać dofinansowania kosztów kształcenia takiego młodocianego z powodu braku zdania egzaminu.
Nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych
Nowe rozwiązania obejmują też szczegółowe uregulowanie kwestii nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz nadzoru nad działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych. “Dotychczasowe regulacje dotyczące nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz nadzoru nad działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych są niewystarczające w opinii środowiska rzemiosła” – zaznaczono.
Sankcje
Projekt ustawy będzie ponadto przewidywał sankcje za “uchybienia polegające na naruszeniu przepisów prawa w działalności komisji egzaminacyjnej lub izby rzemieślniczej w zakresie organizowania i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych oraz wydawania dyplomów, świadectw i zaświadczeń”.
Rola Związku Rzemiosła Polskiego
Ugruntowana ma zostać rola Związku Rzemiosła Polskiego w Radzie Dialogu Społecznego. “Podkreślona zostanie rola naczelnej organizacji zrzeszającej rzemieślników w prowadzeniu dialogu społecznego z pozostałymi partnerami społecznymi, jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, przedstawiciele Rady Ministrów, prezydenta RP, prezesa NBP, prezesa GUS i GIS” – wskazano w wykazie.
Właściwość sądu polubownego działającego przy Związku Rzemiosła Polskiego
Nowe rozwiązania mają też doprecyzować właściwość sądu polubownego działającego przy Związku Rzemiosła Polskiego oraz określić zakres spraw do uregulowania w drodze uchwały Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. Zaproponowano np., by do kompetencji tego sądu należało rozstrzyganie sporów pomiędzy organizacjami samorządu gospodarczego rzemiosła. Oprócz rozstrzygania spraw przed sądem polubownym Związek Rzemiosła Polskiego mógłby m.in. powołać przy tym sądzie ośrodek mediacyjny w celu prowadzenia mediacji dla rzemieślników lub innych członków organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła.
Dodano, że zaproponowane rozwiązania “na nowo ukształtują ustrój rzemiosła, zwiększą skuteczność działań ukierunkowanych na wspieranie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw rzemieślniczych na rynkach krajowym i zagranicznym w warunkach wolnorynkowych, poprawią konkurencyjność tych podmiotów gospodarczych i pozwolą na poprawę kondycji finansowej zakładów rzemieślniczych”.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to I kwartał 2023 r. – wynika z wykazu. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ mmu/
Projekt ustawy o rzemiośle
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS