A A+ A++

W Umianowicach otwarto Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Inwestycja powstała w gminie Kije, na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w bezpośrednim sąsiedztwie „Śródlądowej delty rzeki Nidy” oraz Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej Ciuchcia Ponidzie.

W uroczystości otwarcia Ośrodka uczestniczyli także m.in.: senator Krzysztof Słoń, wojewoda Zbigniew Koniusz, kierownictwo i pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, samorządowcy a także przedstawiciele świata nauki oraz instytucji państwowych.

– Czego najbardziej brakuje współczesnym dzieciom ale i nam dorosłym? W dzisiejszym świecie nastąpiło niestety całkowite oderwanie przeciętnego człowieka od świata przyrody. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które większość czasu w ciągu dnia spędzają w budynkach: szkołach, na zajęciach dodatkowych, potem w domu, przed telewizorem, komputerem czy smartfonem. Stajemy się coraz bardziej świadomi, że to właśnie brak kontaktu z naturą jest tym, co dolega naszym dzieciom. W Japonii i Finlandii lekarze przepisują chorym lecznicze spacery po lesie i kontakt z naturą. W Korei Południowej powstają terapeutyczne lasy pozwalające odreagować stresy. Coraz więcej badań potwierdza, że natura daje prawdziwe wytchnienie przeciążonym mózgom. Czy istnieje terapia bez skutków ubocznych? Tak, mamy na receptę Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski podczas uroczystości otwarcia Ośrodka.

– To nasza odpowiedź na współczesne potrzeby. To dobrze zainwestowane środki samorządu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w przyszłość najmłodszego pokolenia. Bowiem kontakt z naturą jest niezbędnym warunkiem naszego fizycznego i psychicznego dobrostanu. Nic nie jest w stanie go zastąpić. Tylko emocjonalne związki z przyrodą są w stanie obudzić w dzieciach szacunek dla niej, dzięki czemu jako dorośli będą o nią dbać. Młodzi ludzie stosunkowo szybko odnajdują w sobie potrzebę bliskości z przyrodą, naturalnym ruchem i przygodą. Trzeba tylko przywrócić im możliwość kontaktu z lasem, rzeką czy łąką. Ogromny potencjał Ośrodka w Umianowicach tkwi w zajęciach prowadzonych na łonie natury, gdzie przyrodę poznaje się wszystkimi zmysłami. Oferta Parków Krajobrazowych będzie ogromna, od terapeutycznej, edukacyjnej, poprzez rekreacyjno-turystyczną, naukową do promocji zdrowego stylu życia. Nidarium to pierwsze w regionie tak duże akwarium pozwalające na obserwacje podwodnego świata Nidy. A już w niedalekiej przyszłości pojedziemy kolejką wąskotorową przez rozlewiska i starorzecza Nidy do Jędrzejowa i Pińczowa, zachwycając się pięknymi krajobrazami Ponidzia – dodał marszałek.

Projekt dofinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowita wartość projektu to 21 895 586 złotych. (dofinansowanie z RPOWŚ 85%).

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej posiada 55 miejsc noclegowych, salę edukacyjno-konferencyjną, jadalnię wraz z zapleczem kuchennym, pracownię projektowo-badawczą oraz 4 pokoje gościnne dla naukowców i studentów realizujących projekty przyrodnicze czy odbywających staże lub praktyki. Atrakcją ośrodka jest „Nidarium” czyli wielkogabarytowe akwarium o pojemności 25 tys. litrów, pokazujące ekosystem rzeki Nidy.

W ramach rewitalizacji zabytkowej kolejki wąskotorowej przeniesiono budynek stacyjki Umianowice przy wyremontowanym peronie oraz odnowiono wieżę ciśnień, z przeznaczeniem na obserwacje ornitologiczne. Powstało również zaplecze techniczne na sprzęt rolniczy oraz edukacyjne związane z pokazowym gospodarstwem tj. owczarnia, stajnia, kurnik.

Celem powstania Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu jest przede wszystkim prowadzenie edukacji przyrodniczej dla dzieci i młodzieży z obszaru województwa świętokrzyskiego, między innymi poprzez organizację terenowych warsztatów, kilkudniowych pobytów w ramach „zielonych szkół”, plenerów fotograficznych i plastycznych, obozów naukowych, wycieczek krajoznawczych oraz zajęć rekreacyjnych.

Ośrodek będzie również miejscem organizacji konferencji naukowych, praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizacji projektów naukowo – badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, a także przyjaznym i otwartym miejscem dla przyrodników, ekologów oraz turystów z kraju i zagranicy.

Nowa atrakcja turystyczna. Nidarium w Umianowicach otwarte

Nowa atrakcja turystyczna. Nidarium w Umianowicach otwarte

Nowa atrakcja turystyczna. Nidarium w Umianowicach otwarte

BP UMWŚ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI liga M: Kolejne domowe zwycięstwo Astry
Następny artykułKości trzeszczały, gole nie padały. Lech zremisował z Legią