kuchenne nowości
Skandynawska kuchnia przeżywa ostatnio swój moment. Nowa, organiczna, tradycyjna, prosta, nieprzekombinowana, odkrywana na nowo, z fantastycznymi rybami i owocami morza. Epitety można mnożyć. I faktycznie, coraz więcej restauracji może się pochwalić gwiazdkami Michelina. Prym wiodą już nie tylko Oslo, Kopenhaga czy Sztokholm, na gwiazdy wyrastają również tzw. drugiemiasta jak Bergen, Aarhus czy Gothenburg.
Podziel się
Norweska ryba codzienna – fiskeboller, fiskekaker, fiskepudding (Istock)
Ta gwiazdorska oferta nie należy do tanich, a tzw “jedzenie na mieście” to wciąż znaczące wyzwanie dla budżetu. A więc co z kulinarną codziennością Skandynawii? Na pierwszy rzut oka, z perspektywy zabieganego Oslo, nie wygląda to najlepiej – gotowe dania, mrożone pizze i “taco piątki”, dość przygnębiające… Ale, ale! Wbrew pozorom tutejsze kulinarne tradycje trzymają się nieźle. Wciąż na stołach gości dużo ryb, warzyw korzeniowych i owoców morza. Wciąż bywa prosto i tradycyjnie, a jednak ciekawie i zdrowo. Oto kilka klasycznych skandynawskich pomysłów na codzienne dania z ryb. Nie nachalnie wyszukane, ale pożywne, smaczne i łatwe do przygotowania.
Fiskekaker – placki rybne z warzywami w curry
Świeżo usmażone domowe paluszki rybne smakują świetnie i są fantastycznym sposobem na niestandardowe przygotowanie ryby. Mogą być podawane z pieczonymi ziemniakami, jako burger albo zawinięte w pitę ze świeżymi warzywami i sosem jogurtowym.
Składniki na placki:
- 400 g odfiletowanego dorsza
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 100 ml mleka
- ¼ łyżeczki białego pieprzu
- 2 łyżki posiekanego pora
- 2 łyżki posiekanej cebuli
- 1 jajko
- 2 łyżki margaryny
Na warzywa w curry:
- 2 plastry brukwi
- 1 marchew
- 1 pasternak lub pietruszka
- 300 ml wody
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżka margaryny
- 2,5 łyżki mąki pszennej
- 150 ml wywaru z gotowania warzyw
- 150 ml mleka
- 2 łyżki bułki tartej
- 8 ugotowanych, pokrojonych w plastry, ziemniaków
Przygotowanie: oczyścić warzywa i pokroić je w kostkę. Ugotować je do miękkości w lekko osolonej wodzie. Zachować połowę wody z gotowania warzyw – zostanie wykorzystana później do przygotowania sosu, resztę odlać. Roztopić margarynę w małym garnuszku i przez kilka sekund prażyć na niej curry. Posypać mąką, zalać wywarem warzywnym i mlekiem, wymieszać i gotować na małym ogniu około 10 min. Dodać warzywa w kostkach, na koniec dodać posiekaną natkę pietruszki. Filet ryby pokroić na małe kawałki, wrzucić je do robota kuchennego razem z pozostałymi składnikami i miksować około 15-20 sekund, aż będzie rozdrobnione, ale nie zmiksowane na jednolitą masę. Dużą łyżką uformować płaskie rybne placuszki. Smażyć je na brązowo z obu stron, 2-3 minuty po każdej stronie. Podsmażyć plasterki ziemniaków. Podawać z warzywami i ziemniakami.
Zobacz też: Surströmming – sfermentowane szwedzkie śledzie
Burger z łososia
Soczysty burger z łososia domowej roboty z sałatą, dressingiem i chrupiącymi warzywami to świetny i szybki obiad na co dzień
Składniki:
- 400 g fileta z łososia, bez skóry i ości
- 1 łyżeczka soli
- 0,5 łyżeczki pieprzu
- sok z połowy cytryny
- ¼ pęczka posiekanego świeżego szczypiorku
- 1 łyżka oleju
- 4 bułki hamburgerowe
- 4 liście sałaty
- 12 plasterków ogórka
- 8 plasterków czerwonej cebuli
Przygotowanie: ostrym nożem drobno posiekać filet z łososia, dodać sól, pieprz, sok z cytryny i szczypiorek. Podzielić masę na cztery równe części i uformować cztery równe burgery. Smażyć burgery z łososia na gorącej patelni z olejem, około 2 minuty z każdej strony. Umieść burgery z łososia w podgrzanych bułkach z sałatą, ogórkiem, czerwoną cebulą lub innym ulubionym dodatkiem. Podawać z aïoli i domowymi frytkami.
Domowe aïoli
- 4 żółtka
- 1 łyżka soku z cytryny lub octu winnego
- 1 łyżeczka musztardy dijon lub innej musztardy
- 2 rozgniecione ząbki czosnku
- 400 ml neutralnego oleju do smażenia
- ¼ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki pieprzu
Przygotowanie: w niezbyt dużej i szerokiej misce roztrzepać trzepaczką żółtka z solą (można użyć miksera). Dodać przyprawy, czosnek i połowę soku z cytryny lub octu. Powoli, stopniowo dodawać olej, ciągle ubijając. Upewnić się, że sos jest zawsze gładki i błyszczący, jeśli stanie się zbyt gęsty, można wyregulować teksturę odrobiną wody. Doprawić przyprawami i cytryną lub octem w razie potrzeby. Gotowe aïoli powinno być gęste. Można je przechowywać maksymalnie 2 tygodnie w lodówce w zamkniętym szklanym pojemniku.
Domowy pudding rybny
Składniki:
- 2 łyżki drobnej bułki tartej
- 1 szklanka tłustego mleka
- 2 łyżki skrobi kukurydzianej
- 1 szklanka śmietany kremówki
- 500 g dorsza lub łupacza (bez skóry i ości)
- 2 jajka
- 1 łyżka niesolonego masła w temperaturze pokojowej
- 1 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
- Szczypta świeżo zmielonego białego pieprzu
- koperek do przybrania
Przygotowanie: natłuścić formę rozmiaru na keks, wysypać bułką tartą. W małym rondlu powoli dodawać mleko do skrobi kukurydzianej i mieszać, aż się rozpuści. Umieścić na średnim ogniu i stale mieszać, aż zgęstnieje do sosu. Zdjąć z ognia i ostudzić. Wymieszać ze śmietaną. Rozgrzać piekarnik do 160 stopni. Pokroić rybę i zmiksować na dość grube kawałki. Dodać jajka, masło, sól, gałkę muszkatołową i pieprz i kontynuować miksowanie, aż wszystko się połączy. Ostrożnie dodawać sos śmietanowy nadal miksując. Zatrzymać maszynę i zeskrobać pozostałą masę z boków miski. Masę uformować na kształt bochenka chleba i umieścić w formie. Formę wstawić do płytkiej blachy i zalać wodą aby ta sięgała do połowy naczynia. Piec w tej kąpieli wodnej przez godzinę. Wyjąć z piekarnika i odstawić na 5 minut. Wyjąć pudding z formy i przybrać koperkiem.
Pulpeciki rybne (fiskeboller) z białym sosem
Klasyczne pulpeciki rybne z białym sosem, gotowaną marchewką i ziemniakami. Trochę retro, ale w dobrym stylu.
Składniki:
- 8 ziemniaków
- 4 marchewki
- 2 łyżki miękkiego masła
- 3 łyżki mąki pszennej
- 250 ml tłustego mleka
- 250 ml wywaru rybnego
- ¼ łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- ¼ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki pieprzu
- 500 g dorsza
- śmietana kremówka
- 2 jajka
- 1 łyżka skrobi kukurydzianej
- biały pieprz
Przygotowanie: usunąć ości i skórę z ryby, pokroić w paski. Rybę opłukać i osuszyć ręcznikami papierowymi. Posypać solą i zmiksować w robocie kuchennym na jednolitą papkę. Oddzielić jajka. Stopniowo dodawać żółtka, śmietanę, mleko i skrobię kukurydzianą. Ręcznie ubić białka. Dodać do mieszanki biały pieprz. Zagotować wodę w szerokim garnku i zredukować do średniego ognia. Umieścić 1 łyżkę stołową mieszanki w garnku na 5 minut, aby sprawdzić, czy potrzeba więcej soli i pieprzu. Ugotować pozostałe pulpeciki. Przygotować sos: rozpuścić masło w rondlu na małym ogniu, dodać mąkę i dobrze wymieszać, po trochu wlać wywar rybny, stale mieszając dodawać mleko i zagotować, gotować sos przez około 5 minut, na koniec dodać nieco gałki muszkatołowej. Umyć ziemniaki i gotować przez 20-30 minut. Obrać i pokroić marchewkę w plasterki. Pulpety podawać polane sosem, z ziemniakami i marchewką.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS