A A+ A++

Nominacje Norwidowskie 2022

W tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida za całokształt twórczości odbierze jeden z najznakomitszych aktorów teatralnych i filmowych- Andrzej Seweryn. Kapituły nagrody zdecydowały również o nominacjach w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr za dzieło lub kreację powstałe w 2021 roku.

„Dzieło Życia” dla aktora i reżysera

Tegoroczną statuetkę Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, odbierze należący do grona najznakomitszych polskich aktorów teatralnych i filmowych – Andrzej Seweryn. Laureat jest cenionym artystą scen polskich i zagranicznych. Jako jeden z nielicznych cudzoziemców w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie.

– Tworzy od 1968 roku, kiedy skończył warszawską szkołę teatralną. Jest aktorem, reżyserem. Ma w swoim dorobku działalność pedagogiczną. Jest od 11 lat dyrektorem teatru w Warszawie. Ma też w swoim życiorysie kilkanaście lat pobytu we Francji i niezwykły sukces – w zasadzie tylko jedyny aktor odniósł taki sukces. W 1993 r. został zaproszony do Comédie Française, a potem otrzymał godność honorowego societariusza komedii francuskiej. Bardzo wiele zrobił dla popularyzacji kultury polskiej w świecie. Grał w filmach francuskich, grał w obsadzie międzynarodowej. Współpracował z wielkim magiem teatru Peterem Brookiem – powiedział przewodniczący Kapituły „Dzieło Życia” Lech Śliwonik.

Literatura

Kapituła Literacka zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku Michała Cichego za książkę „Do syta” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), Jakuba Małeckiego za powieść „Święto ognia” (wyd. Sine Qua Non) oraz Piotra Stankiewicza za książkę „Pamiętam” (Grupa Wydawnicza Relacja).

Muzyka

W kategorii Muzyka nominacje do nagrody otrzymali Mariusz Godlewski za drugi tom nagrania Pieśni Stanisława Moniuszki („Moniuszko. Pieśni”) oraz kreację Podczaszyca w nagraniu „Hrabiny” („Moniuszko. Hrabina”) i Ewa Rucińska za reżyserię, koncepcję i współautorstwo scenariusza koncertu „Norwidowskie Theatrum Mundi”, który można było obejrzeć w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W gronie tym znalazła się również Beata Klatka, która doceniona została za inicjatywę inscenizowanego koncertu „W ogrodzie” w reżyserii Ewy Rucińskiej, wystawionego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, działalność Akademii Operowej i przygotowanie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w czasie pandemii.

Sztuki plastyczne

W dziedzinie sztuk plastycznych jednym z pretendentów do statuetki Norwidowskiej został Jan Gostyński, który w Strefie Elektro Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie wystawił swoją pracę dyplomową „Nie/ludzie”. Kapituła doceniła również Macieja Januszewskiego za wystawę „Człowiek o bardzo czułych kolcach”, którą można było oglądać w Galeria Sztuki Współczesnej „Oranżeria” w Pałacu w Jabłonnie oraz Piotra Szulkowskiego za „Interpretacje dyscyplin olimpijskich” – prezentującą grafiki w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Teatr

Wśród kreacji teatralnych uznanie kapituły zdobyli Katarzyna Herman za rolę Matki w spektaklu „Kruk z Tower” w repertuarze Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, Krzysztof Warlikowski za reżyserię spektaklu „Odyseja. Historia dla Hollywoodu”, który można obejrzeć w Nowym Teatrze w Warszawie oraz Michał Znaniecki za reżyserię opery „Don Giovanni”, wystawionej na 30. Festiwalu Mozartowskim przez Warszawską Operę Kameralną.

Statuetki i nagrody pieniężne

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną26 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 10 tysięcy złotych.

Film jubileuszowy z ubiegłorocznej, XX Edycji Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C. K. Norwida:

Dotychczasowi laureaci

W tym roku nagrody przyznane zostaną po raz dwudziesty pierwszy. Do tej pory uhonorowanych zostało blisko 100 artystów. Były to osobowości świata sztuki jak: aktorzy i reżyserzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Danuta Stenka, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Barbara Falender, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Maria Karpińska, Wiesław Myśliwski. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk czy Piotr Paleczny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻale Scholza: Przez Rosję musimy otwierać stare elektrownie
Następny artykułAlphaTauri utrzyma obecny skład?