„Nogi w ruch” to projekt zainicjowany przez Szkołę Podstawową nr 3 w Płocku. Uczniowie szkół podstawowych z Płocka oraz powiatu płockiego i gostynińskiego mieli pokonać jak najwięcej kilometrów maszerując lub biegnąc. Łącznie pokonali dystans porównywalny do dwóch okrążeń Ziemi wokół równika.
Projekt przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 3 trwał od 1 stycznia do 31 maja br. Zadanie polegało – jak mówi nazwa „Nogi w ruch” – na pokonywaniu przez uczestników kilometrów poprzez marsz lub bieg, a następnie przesyłanie ich do organizatora projektu i osiągnięcie w sumie jak największego dystansu. Minimalne odległości do sklasyfikowania w projekcie to 60 km dla uczniów klas 4-6 oraz 108 km dla klas 7 i 8.
– Do projektu przystąpiło 131 uczniów z 17 szkół podstawowych, w tym 11 osób z niepełnosprawnością – mówi Rafał Podolewski, nauczyciel wychowania fizycznego w SP3. – Po zebraniu wyników, które należało przesłać do dnia 3 czerwca okazało się, że 111 uczestników pokonało dystanse minimalne i tym samym zostało laureatami projektu – wyjaśnia.
Łącznie uczniowie wypracowali 89.681 kilometrów.
– Czyli udało się ponad dwukrotnie okrążyć naszą planetę wokół równika – cieszy się Rafał Podolewski. – Projekt „Nogi w ruch” miał na celu pobudzić dzieci do aktywności ruchowej, poprzez jej najprostsze i najbardziej naturalne formy, czyli marsz i bieg. Do współpracy w przedsięwzięciu przystąpiło aktywnie płockie środowisko biegowe. Rywalizację klas 4-6 objęła patronatem Fundacja Ultra Pazur, która organizuje bieg ultramaratoński w brwileńskim lesie (dlatego dystans minimalny dla klas 4-6 wynosił 60 km czyli najdłuższy dystans Ultra Pazurowy). Klasy 7 i 8 rywalizowały pod skrzydłami Fundacji RYKOwisko, organizującej Rykowisko Ultra Trail ze startem w Gorzewie – tłumaczy.
Projekt wsparli również pasjonaci biegowi z grupy biegamPłock Team, którzy zaopiekowali się osobami z niepełnosprawnością oraz sekcja biegowa Płockiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, która patronuje najmłodszym uczestnikom projektu.
Patronem honorowym „Nóg w ruch” został czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, Robert Korzeniowski, który zachęcał uczestników do aktywności w specjalnie nagranym filmie.
Projekt został wsparty finansowo przez Fundację Orlen w ramach grantu w programie Zdrowie dla Płocka. Dzięki temu, każdy sklasyfikowany uczestnik otrzyma: pamiątkową koszulkę, medal, dyplom oraz nagrody rzeczowe. Podczas rywalizacji prowadzone były klasyfikacje dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych oraz osób z niepełnosprawnością.
Oficjalne wyniki rywalizacji znajdują się pod adresem:
Na 21 czerwca zaplanowane jest uroczyste rozdanie nagród laureatom projektu. Uroczystość odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 3 w Płocku, w budynku przy ul. Królowej Jadwigi 4.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS