A A+ A++

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.

W pracowni biologicznej, fizycznej i sali warsztatowej toruńskie centrum nauki przygotowało zajęcia: “Woda i jej mieszkańcy”, “Pracownia kolorowych eksperymentów” oraz “Pogodnej nocy”.  – Pierwsze z nich to mini warsztaty, podczas których sprawdzimy parametry różnych próbek wody. Badając między innymi przeżroczystość, zapach oraz obecność azotanów, porównamy wodę z kranu, z wodą płynącą w Strudze Toruńskiejwyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. Będzie też okazja, aby obejrzeć w powiększeniu drobne zwierzęta, które wykazują cechy wskaźnikowe dla oceny jakości wód. “Pracownia kolorowych eksperymentów” to warsztaty, w trakcie których uczestnicy samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia. Dowiedzą się m.in. czym jest sieciowanie polimerów, dyfuzja oraz fluorescencja. W pracowni fizycznej będzie można przeprowadzić eksperymenty związane z pogodą, przedstawiające zjawiska fizyczne wykorzystywane podczas pomiarów meteorologicznych.

Zwiedzanie interaktywnych wystaw centrum nauki będzie możliwe w ramach dwóch dwugodzinnych tur, rozpoczynających się o godz. 18:00 i 20:00. Do dyspozycji będą ekspozycje w głównym budynku oraz wystawa “Ścieżki dorastania” (jedyna w Polsce poświęcona procesowi dojrzewania człowieka), dostępna w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Zwiedzanie jest biletowane. Bilety w cenie 10 zł (osobno dla CNMW i CIE) można nabyć w systemie sprzedaży online oraz w dniu wydarzenia w kasie.

Podczas “Toruńskiej Nocy Naukowców” nie mogło zabraknąć wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 19:00-21:00 będzie można wziąć udział w pokazie nieba “Szał niebieskich ciał”, połączonym z warsztatami. Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pokażą również jak należy posługiwać się obrotową mapą nieba, którą będzie można wykonać samodzielnie.

O godz. 20:15 zaplanowano pokaz chemiczny “BŁYSKawiczna chemia”. Studenckie Koło Naukowe Chemików zaprezentuje specyfikę reakcji oraz właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia. Nie zabraknie ognia i jego blasku, a czas reakcji będzie stosunkowo krótki!

W przestrzeni wystawy “Rzeka” będzie można skorzystać ze stanowiska “Symulacja bez tajemnic”. Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości symulatora osoby dorosłej. – Dodatkowo każdy z uczestników będzie miał okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można poczuć się jak początkujący chirurg, nabywający praktycznych umiejętności laparoskopowych – mówi Marcin Centkowski. Stanowisko będzie dostępne w godz. 19:00-21:00.

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza na warsztaty kognitywistyczne “Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych”. Podczas zajęć będzie można lepiej poznać wirtualną rzeczywistość oraz doświadczyć immersyjnych środowisk wirtualnych jako komponentu środowiska badawczego. Warsztaty odbędą się o godz. 18:00 i 19:00. Jednorazowo może wziąć w nich udział 15 osób.

Pracownicy Wydziału Chemii UMK zapraszają na warsztaty “Chemiczne żelki” (godz. 18:00 i 18:30), w trakcie których będzie można przygotować glutki (slimy) oraz kolorowe jadalne kulki. W tych zajęciach może wziąć udział maksymalnie 12 osób. O godz. 19:30 odbędą się zajęcia “Lets play language”, przygotowane przez Wydział Humanistyczny UMK. Pracownicy Centrum Badań nad Ewolucją Języka omówią ciekawostki językowe w oparciu o serię gier. Będzie również mowa o języku – jego związku z doświadczeniem, tłem kulturowym i historią, a także o gestach, które towarzyszą komunikacji. Uczestnicy (maks. 8 osób) dowiedzą się o językach migowych i ciekawostkach z nimi związanych.

W przestrzeni wystawy “Rzeka” będzie można zobaczyć transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Od godz. 18:30 uczestnicy TNN zobaczą pokazy: “Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem”, “Tańczące biokoloidy” oraz “Biochemia na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z glonów i je przeanalizować”.

W trakcie “Toruńskiej Nocy Naukowców” będą odbywały się wydarzenia konferencji stratosferycznej NEAR SPACE. O godz. 18:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3) odbędzie się wykład Wiktora Niedzickiego “Kosmos w naszym domu”. Godzinę później twórcy portalu “Crazy Nauka” – Aleksandra i Piotr Stanisławscy opowiedzą o dezinformacji naukowej dotyczącej badań kosmosu.

W godz. 18:00-22:00 na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą prowadzone obserwacje nocnego nieba. Będzie również okazja, aby zobaczyć pokazy w mobilnym planetarium. – Pod miękką kopułą planetarium doświadczymy kosmicznej przygody. Polecimy w kosmos, zwiedzimy odległe planety, mgławice i galaktyki. Doznamy piękna kolorowego Wszechświata – mówi Marcin Centkowski.

Udział w wykładach, obserwacjach nieba i pokazach w planetarium jest bezpłatny. Program dwudniowej konferencji NEAR SPACE jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiliony dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził olbrzymią kwotę
Następny artykułRazer szykuje „pierwszy na świecie gamingowy handheld 5G”. Sprzęt nie tylko do Xbox Game Pass