A A+ A++

Opracowanie pod tytułem „Zanieczyszczenie światłem” zawiera wyjaśnienie problemu oraz wskazówki, jak można w prosty sposób ograniczyć negatywne skutki tego niepożądanego zjawiska. Kilkunastostronicowa wersja drukowana została przygotowana m.in. dla prenumeratorów pisma „Dzikie Życia”, jako bezpłatny dodatek do numeru 5/2021. Dodatkowo w numerze zawarto tematyczny artykuł pt. „Dark Sky Community sposobem na ocalenie nocy?” autorstwa Natalii Krzeszowiak i Piotra Nawalkowskiego ze Stowarzyszenia Polaris OPP.

Jak podkreślają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, ochrona naturalnego ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem to coraz większy problem dla ludzkości. “Sprawa nie dotyczy jedynie astronomii, czy ekologii, ale ma wpływ na całe społeczeństwo i nasze otoczenie, a nieprawidłowo zastosowane oświetlenie w różnych miejscach to marnotrawienie sporych kwot pieniężnych i niepotrzebne koszty finansowe dla miast czy gmin” – podkreślają specjaliści PTA. Niejednokrotnie spotykanym przykładem generowania tego problemu jest oświetlenie uliczne i w strefach zurbanizowanych, które zamiast skupiać się jedynie na pasmach ulic oraz chodników, emituje światło dookólnie, także w pionie.

Broszura „Zanieczyszczenie światłem” to polska wersja opracowania pt. „Light Pollution” przygotowanego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną z okazji Międzynarodowego Roku Światła 2015. W 2019 roku Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Stowarzyszenie Polaris OPP wydały je w Polsce w wersji drukowanej i elektronicznej. Publikacja była m.in. dołączona jako dodatek do „Uranii – Postępów Astronomii” nr 5/2019, przekazywana nauczycielom w ramach projektu „Wizyty astronomów w szkołach”, a także szeroko dystrybuowana przy współpracy z partnerami – instytutami astronomicznymi i planetariami oraz Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii (PTMA).

Wersję elektroniczną publikacji można pobrać w formie pliku PDF ze strony PTA, a także znaleźć w systemach dystrybucji e-booków Google Play i Legimi.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne  (PTA) to stowarzyszenie zrzeszające zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku, a obecnie liczy blisko 300 członków. Jest stowarzyszeniem naukowym, ale prowadzi także liczne projekty w zakresie edukacji i popularyzacji astronomii.

Miesięcznik „Dzikie Życie” jest poświęcony ekologii i ochronie środowiska. Ukazuje się od 1994 roku. Jego wydawcą jest stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMZDiK. Rozpoczął się kolejny etap prac związanych z przebudową ul. Piskorzewskiej
Następny artykułPowinien siedzieć w domu na kwarantannie. Prowadził auto po pijanemu i wiózł dzieci zakażone koronawirusem