A A+ A++

Fot. Radosław Kaźmierczak

Będzie się działo! Aż osiem propozycji przygotowało Muzeum Miejskie w Tychach, by wspólnie z wszystkimi zainteresowanymi 18 maja świętować tradycyjną już Noc Muzeów. Od sportu, przez architekturę po nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich.

Dzień rozpocznie prawdziwie sportowa rozgrzewka, czyli spacer po lodowisku Trójkolorowych pod hasłem „Stadion Zimowy, jakiego nie znacie”. Zwiedzanie obiektu odbędzie się w towarzystwie wyjątkowego gościa – Adriana Parzyszka, niegdyś hokeisty GKS-u Tychy i reprezentacji Polski. Wydarzenie odbędzie się o 11:00, a cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że lista uczestników szybko się zapełniła.

O godzinie 16:00 muzealnicy zapraszają na oprowadzanie po wystawie „Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości” z Mateuszem Miłoniem. Zaprezentowano na niej koncepcje i przedstawiono losy niezrealizowanego osiedla w Tychach, które projektował zespół pod kierunkiem Hanny i Kazimierza Wejchertów. Swoiste osiedle-eksperyment miał powstać w dzielnicy Żwaków, jednak z uwagi na kryzys gospodarczy, plany musiały pozostać jedynie na papierze. Wystawa składa się z plansz projektowych, opracowań badawczych, dokumentów, licznych fotografii oraz makiet wykonanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego.

O 17:00 spod fontanny z wydrami na Rynku ruszy wycieczka rowerowa śladem Szlaku Miejskiego pod nazwą „Między przysiółkami wsi Tychy” w towarzystwie Klubu Turystyki Kolarskiej Gronie. Uczestnicy w czasie rowerowej przejażdżki będą mogli dowiedzieć się więcej o niegdyś osobnych wsiach, a dziś dzielnicach oraz dawnych przysiółkach, jak Stare Tychy, Czułów i Żwaków.

Na godzinę 18:00 zaplanowano start nowego cyklu spotkań i zajęć – społeczny ogród „Zegrōdka w kastlikach”, czyli spotkanie przy lemoniadzie i warsztaty dla najmłodszych.  Cykl obejmuje sześć sobotnich spotkań (od maja do września), w trakcie których muzealnicy z ekspertami, w tym biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką oraz artystkami, będą dzielić się ogrodowymi inspiracjami. W trakcie pierwszego uczestnicy porozmawiają o idei, przebiegu i celu społecznego ogrodu, a także zaplanują wspólną zieloną przestrzeń przy siedzibie muzeum. Natomiast młodszych w świat miejskiego ogrodnictwa wprowadzą artystki z Fundacji Otwarta Przestrzeń Mysłowice: Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek, które przygotowały „zieloną” formę warsztatową.

O 19:00 muzealnicy przenoszą się na ul. Edukacji 7, gdzie zapraszają na iście olimpijską rozrywkę – zwiedzanie stadionów (lekkoatletycznego oraz piłkarskiego) oraz Tyskiej Galerii Sportu. Mamy rok Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dlatego roli przewodniczki podejmie się słynna tyska lekkoatletka Lucyna Kałek – brązowa medalistka olimpijska i mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki.

Okazją do dobrej zabawy będzie sprawdzenie swoich sił w atrakcyjnym egzaminie z wiedzy sportowej, czyli Wielkim Teście Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Start zmagań przewidziano na 20:00 w TGS. Na najlepszych z najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

Ostatnia propozycja, to niemal kultowy już spacer „Stadion Miejski i Tyska Galeria Sport wieczorową porą”. Rozpocznie się o godzinie 21, zbiórka przed wejściem głównym na stadion przy ul. Baziowej.

Dla tych, którzy chcą wzbogacić swoje domowe biblioteczki, będzie okazja do zakupu muzealnych publikacji.

Czeka nas dzień pełen wrażeń!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSillesian Classic wystartował spod hali pod Dębowcem
Następny artykułKlapki na obcasie w stylu Dody to nowy obiekt pożądania. Robimy przegląd modeli