Najbliższa sobota, 23 marca, upłynie w Rudzie Śląskiej pod znakiem V muzy. Śląski Teatr Impresaryjny (ul. Niedurnego 69 w Nowym Bytomiu) przygotował szereg atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. – W programie tegorocznej imprezy znajdą się spektakle przygotowane zarówno przez młodych artystów jak i tych nieco starszych, a przewodnikiem po naszym wydarzeniu będzie Nina Siwy – zapowiada Katarzyna Furmaniuk, dyrektor ŚTI. Bilet wstępu na całą imprezę to koszt 10 złotych.
Pierwszy spektakl, już o godz. 15.00, zaprezentuje Teatr Wrażliwości pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor. Sztuka „Moje miejsce na ziemi” to historia pewnej rodziny, która znalazła się w samym środku dramatu Tragedii Górnośląskiej. W scenariuszu wykorzystane zostały m.in. utwory literackie Wisławy Szymborskiej. Sztuka potrwa ok. 40 min, a po niej będzie wystawione przedstawienie „Zgadnij, gdzie jestem” Teatru Szarada II, również pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor. To zbiór etiud teatralnych opowiadających o młodych ludziach „zamkniętych” w tajemniczym miejscu, którego zarówno oni, jak i widzowie nie są w stanie do końca określić.
O godz. 16.30 zaprezentuje się Teatr Moklandia kierowany przez Teresę Jonas. Młodzi aktorzy wystawią przedstawienie „Balladyna” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. – Problematyką sztuki jest dążenie do władzy za wszelką cenę – przypomina Katarzyna Furmaniuk. – Juliusz Słowacki pisał „Balladynę” w XIX wieku, jednak jej problematyka nadal jest aktualna – podkreśla.
Z kolei „Historia pewnego przedmiotu”, spektakl w reżyserii Anny Białoń, rozpocznie się o godz. 17.30. Głównym bohaterem jest COŚ, który nie wie, kim jest, skąd pochodzi, ani do czego służy. COŚ odbywa podróż, która jest próbą odnalezienia miejsca, w którym będzie czuł się dobrze i zostanie zaakceptowany przez innych. Przesłaniem tego spektaklu jest problem odnalezienia się w świecie, który chce wszystko nazwać i określić.
Na godz. 18.30 zaplanowano występ Teatru Nieoetykietkowani z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu. Zespół zaprezentuje „Rozdroża” w reżyserii Małgorzaty Baryły. To sztuka, która przenosi w czasie i pozwala dostrzec urok śląskich podwórek lat 30-tych XX wieku oraz porywa historią miłości Sofie i Władka.
Finałem rudzkiej Nocy Teatru będą „Igraszki z diabłem”, które rozpoczną się o godz. 19.30. To pełna humoru i ironii przypowieść o walce dobra ze złem, oparta na ludowych, dobrze znanych schematach. Reżyserem sztuki w wykonaniu Teatru „Reduta Śląska” jest Mirosław Neinert.
Tegoroczna Noc Teatru odbędzie się w Rudzie Śląskiej już po raz 8. Do tej pory w każdej edycji wydarzenia brało udział ok. 200-250 widzów. Bilety można rezerwować telefonicznie: 32 248 62 40, mailowo: [email protected] lub kupić online: https://bilety.slaskiteatrimpresaryjny.pl.
***
Gorący temat. Przeczytaj aby wiedzieć.
Wszystkie kwestie związane z leczeniem ludzi i wydatkowaniem pieniędzy publicznych powinny być jawne a procedury przejrzyste.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Fot. ŚTI.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS