Dokładnie w 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprezentowano pamiątki i sylwetki żołnierzy z ziemi wieluńskiej, którzy walczyli w tej bitwie. Okazją była Noc Muzeów, która odbyła się 18 maja w tej placówce. Z kolei 600 lat po wydaniu przez Władysława Jagiełłę edyktu wieluńskiego prof. Tadeusz Grabarczyk podczas swojego wykładu odpowiadał na pytanie, czy była to walka z husytyzmem czy gra o tron.
Na plantach przy muzeum członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej zaprezentowali uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy alianckich i niemieckich biorących udział w operacji w Normandii w 1944 r.
Dzisiaj taka nietypowa diorama, bo zazwyczaj zajmujemy się wrześniem 1939 roku, a dzisiaj Normandia 6 czerwca 1944 roku ze względu na okrągłą rocznicę lądowania aliantów w Normandii – wyjaśnia Grzegorz Matera z SHBON-u. – Pokazujemy ówczesne umundurowanie oraz wyposażenie.
Lądowanie w Normandii było największą akcją desantową w historii wojen. Operacja stanowiła część szeroko zakrojonych działań pod nazwą „Overlord”, otwierających drugi front w Europie. Zakończyły się one przekroczeniem Sekwany przez aliantów 19 sierpnia.
W ten dzień mieszkańcy i goście mogli również zwiedzić Basztę Męczarnię oraz kościół poewangelicki.
Po to tutaj właśnie przyszliśmy, aby zobaczyć ten kościół. Nigdy wcześniej go nie widzieliśmy, bo zawsze był zamknięty. Byliśmy ciekawi wykopalisk archeologicznych i samego wnętrza – mówią Zbyszek Golec i Sylwia Bartodziej.
Po 60 latach, właśnie w Noc Muzeów, spotkało się dwóch pasjonatów historii, byłych sąsiadów na Faustiance Eugeniusz Krzemiński i Józef Polak.
Lubię zabytki i bardzo interesuje się tym, co tutaj jest – mówi pan Eugeniusz. – A ja jeżdżę tradycyjnie tutaj od dawna – dodaje pan Józef.- Cieszę się, że tutaj jestem. Zawsze są jakieś ciekawe eksponaty.
Posłuchaj relacji z wydarzenia:
Dopełnieniem wystaw i inscenizacji był koncert zatytułowany „Chwytaj dzień” w wykonaniu Anety Urbańskiej i Zbigniewa Szpikowskiego.
Dzień później Noc Muzeów odbyła się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS