A A+ A++

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów jest już 16. edycją wydarzenia. To okazja, by za darmo zwiedzić muzea czy galerie, które otwierają swoje drzwi w nietypowych dla tych instytucji porach. Spośród atrakcji, jakie czekają w ramach Nocy Muzeów w Szczecinie, wybraliśmy najciekawsze.

13 Muz, pl. Żołnierza Polskiego 2

W Domu Kultury “13 Muz” w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki:

  • Galeria Foyer: “Malarstwo uczniów klas III” Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie / Wystawa czynna w godz. 18-23,
  • Galeria Jedna Druga: Łukasz Surowiec – Wszystko czego Ci trzeba / Wystawa czynna w godz. 18-23,
  • Galeria Tworzę się: “Emocje na miarę!” / Wystawa czynna w godz. 18:00-20:30. W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00.

Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny.

Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego

Muzeum zaprasza do zwiedzania wystaw. Goście będą mieli wyśmienitą okazję, by zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur “zaklętych w kamieniu”.

Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji śp. Beaty Zielińskiej, znanej szczecińskiej kolekcjonerki. Podziwiać będzie można m.in. przepiękne agaty, jaspisy, kalcyty oraz wiele innych mineralnych cudów natury.

Zwiedzającym udostępnione będą również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna “Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi.

Wystawy Muzeum Geologicznego US będzie można zwiedzać w godzinach 18-22.

Teatr Współczesny w Szczecinie, Wały Chrobrego 3

Wyjątkowa propozycja przygotowana przez Teatr Współczesny w Szczecinie w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Po spektaklu SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy odbędzie się oprowadzanie z autorem scenografii, Danielem Rycharskim. Główna część scenografii spektaklu powstała z materiałów pozyskanych od rolników z kilku mazowieckich oraz zachodniopomorskich wsi, a w pracach nad jej elementami udział wzięło stowarzyszenie osób LGBT+ Lambda Szczecin oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno. Obiekty rolnicze, setki ręcznie wykonanych, krepinowych kwiatów czy dożynkowe postaci chłopa i baby to tylko niektóre elementy scenerii, o powstaniu których opowie Rycharski.

Zapisy (tylko dla osób z biletem na sobotni spektakl) telefoniczne lub mailowo: 91 489 23 23 / [email protected]. Liczba miejsc: 20.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wizyta w Zamku przeniesie widzów w świat dawnego Pomorza – z najsłynniejszą szczecińską czarownicą Sydonią von Borck, rycerzami, legendami, obrzędami, najznamienitszymi książęcymi dworzanami oraz rzemieślnikami.

Od godziny 18 do 24 będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych. Dostępne będą: Cela Czarownic, Zbrojownia, Szczecińskie historie prawdziwe i zmyślone, Gabinet Lubinusa, Rajskie Owoce, Na pańskich stołach i w kredensach, Kabinet 2.0.

Między godziną 18 a 20 oraz 22 a 24 można będzie wykonać pamiątkowe historyczne selfie, w trzech postaciach – dworskiej, rycerskiej i magicznej.

Od godziny 18 do 21 bezpłatnie udostępniona zostanie także najwyższa zamkowa galeria – na wieży kościoła zamkowego. To wyjątkowa okazja obejrzeć stamtąd zachód słońca.

Morskie Centrum Nauk

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów obiekt rozświetli iluminacja, której czas emisji zostanie specjalnie przedłużony do północy. Jednocześnie od godziny 21 do 24 będzie można zwiedzać obiekt. W związku z tym, że budynek jest terenem budowy, uczestników będą obowiązywały specjalne zasady bezpieczeństwa. Korzystając z okazji, że uczestnicy będą musieli nosić kaski proponujemy, by przynieśli swoje latarki czołówki, które umieszczą na kaskach.

Przewodnicy – specjaliści MCN opowiedzą, co będzie się mieściło w poszczególnych pomieszczeniach. Trasa zwiedzania obejmie między wejście na najwyższy poziom budynku – taras. Stąd podziwiać można nocną panoramę Szczecina, Wały Chrobrego, marinę i port.

Zwiedzanie MCN odbywać się będzie w grupach dziesięcioosobowych zgodnie z regulaminem zwiedzania zatwierdzonym przez firmę ERBUD, przepisami BHP (kaski ochronne, kamizelki). Budynek MCN mogą odwiedzić osoby pełnoletnie, które wyślą zgłoszenie na maila: [email protected] wraz z informacją, w jakich godzinach chcą zwiedzać Centrum.

Muzeum Techniki i Komunikacji

Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zostanie pokazana kolekcja samochodów Stoewer. Muzeum Techniki i Komunikacji posiada osiem tych szczecińskich aut – najstarsze wyprodukowano w 1913, najmłodsze w 1939 r. Najstarszy Stoewer – C2 pochodzi z 1913 r.

Liczba gości, którzy mogą jednocześnie przebywać w muzeum, jest ograniczona ze względu na remont.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

MNS-CDP proponuje działania dodatkowe – warsztaty – w dwóch przestrzeniach: na pl. Solidarności i w sali edukacyjnej/magazynie otwartym.

Sala edukacyjna/magazyn otwarty:

  • W sali edukacyjnej zostaną przygotowane trzy stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
  • Na pl. Solidarności zostaną przygotowane trzy stacje: malowanie twarzy uczestnikom zabawy, rysowanie kolorową kredą odpowiedzi na pytanie “Co to jest szczęście?”, wypełnianie kolorowanek kredkami przy stolikach.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych

Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy Staromłyńskiej 27 wystąpi grupa miłośników kultury barokowej METRUM. Pokaz rozpocznie się o godzinie 19.00, zespół opowie o sobie, a następnie zatańczy trzy tańce barokowe. Następnie każdy będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska ich przepięknym strojom i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z członkami grupy.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

“Zrób sobie selfie z królem”

W 2017 roku do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiło 5 figur wielkości naturalnej, przedstawiających władcę lokalnego wodzostwa z Kamerunu wraz ze świtą. Figury poddane zostały konserwacji i pokazane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeni wystawy “W afrykańskiej wiosce”.

“Do czego służył ten przedmiot?”

Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.

Będzie trzeba przypatrzeć się prezentowanemu przedmiotowi i spróbować zgadnąć, jaką funkcję niegdyś on pełnił.  Propozycję można napisać na karteczce i przykleić do tablicy.

Wśród osób, które trafnie odgadną funkcję przedmiotu oraz wśród autorów najoryginalniejszej odpowiedzi rozlosowane zostaną upominki.

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Policja udostępni tego wieczoru do zwiedzania zabytkowy gmach komendy przy ul. Małopolskiej 47.

Zwiedzanie odbędzie się w czterech turach, o godz. 18, 19, 20 i 21. Każda z grup może liczyć maksymalnie 40 osób.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWkrótce w okolicy stanie odcinkowy pomiar prędkości
Następny artykułZa nami X edycja Konkursu Poetyckiego “daj mi SŁOWO” [ZDJĘCIA]