Publikacja z dnia: 19-05-2024 12:05
Miasteczko doczekało się muzealnej placówki dzięki działalności Fundacji Działyńskich przy wsparciu miejscowej parafii.
Poprzez przystąpienie do projektu „Rewitalizacja, adaptacja i zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowych obiektów tworzących Szlak Sanktuariów Warmii i Mazur” udało się pozyskać środki na odbudowę tzw. “Domu Aneczki”.
Była to darowizna przekazana onegdaj przez Annę Marię Szudzińską na rzecz Parafii Św. Tomasza Apostoła. Dom z działką przylegającą do terenów kościelnych był przez lata zaniedbany i popadał w ruinę. Niechybnie podzieliłby los łupinowej baszty do której niejako był przyklejony. Odmianę tego miejsca przyniosły starania Bractwa Rycerskiego poszukującego dla swojej działalności własnej siedziby. Zabiegi te spotkały się z pozytywnym przyjęciem proboszcza ks. kanonika Zbigniewa Markowskiego zaś koncepcja zagospodarowania tego miejsca przybrała na późniejszym etapie dużo większą formę.
Uroczystość otwarcia placówki
Niewątpliwie było to wydarzenie w skali miasta znaczące i tak zapewne zapisze się w jego historii. Nowe Miasto doczekało się godnej placówki z której może być dumne, które poszerza ofertę kulturalną dla przyjezdnych prezentując wątki lokalnej historii.
Z tej okazji w Bazylice Tomaszowej odprawiono okazjonalną mszę świętą z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Następnie uczestnicy liturgii przeszli pod budynek muzeum, gdzie odbyła się krótka ceremonia przecięcia wstęgi i poświęcenia obiektu. Następnie grupa oficjalnych gości w towarzystwie przewodników zwiedzała stałą wystawę muzeum na którą składają się m.in. przedmioty liturgiczne, zabytkowe rzeźby pochodzące z dawnego klasztoru franciszkanów w Łąkach, także artefakty pochodzące z tamtejszych wykopalisk. Niewątpliwie najbardziej okazałym i unikatowym eksponatem będzie odrestaurowana chorągiew żałobna Jana Pawła Działyńskiego tak związana z Nowym Miastem, która wreszcie po latach do niego powróci.
Zainteresowanie otwarciem muzeum było spore. Łącznie z oficjalną sześć grup po trzydzieści osób zwiedzało placówkę. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów nowomiejska “Noc Muzeów” trwała do godziny pierwsze w nocy.
Specjalną oprawę wydarzeniu nadało Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta. Miejsce jest klimatyczne i ma potencjał dlatego też przy muzeum będziemy w niedalekiej przyszłości świadkami wielu ciekawych imprez.
(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS