Towarzystwo Historyczne w Kcyni przygotowuje się do organizacji kolejnej, siódmej już edycji Nocy Muzeów na kcyńskim dworcu PKP, która tym razem dedykowana będzie operacji „Market Garden”, a więc wydarzeniom z września 1944 roku. Była to największa operacja powietrzno-desantowa w czasie II wojny światowej. Jej powodzenie miało otworzyć wojskom alianckim drogę do Niemiec i skrócić wojnę o pół roku. Inscenizacja rozpocznie się o 15.00 w sobotę 15 czerwca.
– Poprzez organizację VII już edycji Nocy Muzeów chcemy przybliżyć społeczeństwu, głównie dzieciom i młodzieży historię operacji Market Garden, w szczególności sylwetki żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po sukcesie organizacyjnym poprzednich edycji chcemy ten pomysł kontynuować – mówi prezes towarzystwa Piotr Dąbrowski, pomysłodawca i jeden z inicjatorów Nocy Muzeów w Kcyni. – Z roku na rok program naszego wydarzenia jest coraz bogatszy, a uczestników coraz więcej. Jest to nie tylko żywa lekcja historii, okazja do namacalnego kontaktu z historią i przeszłością, ale także wydarzenie na skalę wojewódzką promujące naszą gminę. W organizację zaangażowane są różne środowiska – instytucje i placówki oświatowe, udział bierze młodzież szkolna, ale także inne grupy rekonstrukcji historycznej i stowarzyszenia. Wpisujemy się także w ten sposób w ogólnopolski trend organizowania nocy muzeów – dodaje.
Kcyńska Noc Muzeów zorganizowana zostanie wzorem lat poprzednich na terenie nieczynnego dworca kolejowego w Kcyni, którego pomieszczenia zostały oddane w użytkowanie przez THK. Powstała tam już m.in. izba pamięci, w której organizowane są wystawy przedmiotów związanych w szczególności z II wojną światową oraz Powstaniem Wielkopolskim. Organizacja różnych wydarzeń, inicjatyw, ma małymi krokami wzbogacać wyposażenie izby dla celów turystycznych, historycznych i edukacyjnych. W związku z przygotowaniem kolejnej Nocy Muzeów, w pomieszczeniach dworca planuje się zorganizowanie wystaw okolicznościowych związanych z tematyką historyczną, a także militariów, wojskowością, kolejnictwem itp.
– Przy okazji organizacji wydarzenia, zamierzamy zachęcić także mieszkańców do przynoszenia tego typu eksponatów do kcyńskiej izby pamięci – informuje prezes. – Wydarzenie będzie opierało się na inscenizacji wydarzeń dotyczących bitwy pod Arnhem, wystawieniu dioram historycznych związanych z żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – dodaje.
Towarzystwo Historyczne pozyskało na cel organizacji wydarzenia środki finansowe pochodzące z budżetu gminy Kcynia oraz Zarządu Powiatu Nakielskiego, w ramach otwartych konkursów ofert, które ogłoszone zostały pod koniec ubiegłego roku. Oprócz inscenizacji z udziałem grup rekonstrukcyjnych, zaplanowany jest zakup elementów umundurowania i wyposażenia sylwetek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
– W ramach swojej działalności Towarzystwo organizuje przedsięwzięcia edukacyjne propagując wiedzę z zakresu historii regionu, Powstania Wielkopolskiego i II wojny światowej. Skupia się na promocji wiedzy o I Kompanii Kcyńskiej oraz Batalionie Obrony Narodowej. W tym celu zrealizowało już w przeszłości projekty obejmujące m.in. lekcje w szkołach, rajdy rowerowe i spacery tematyczne, historyczną grę terenową przeprowadzoną na terenie zrewitalizowanych przez członków THK schronów z czasów II wojny światowej. Towarzystwo nagrało także film dedykowany wyzwoleniu Kcyni w noc sylwestrową 1918 roku, zorganizowało 6 edycji Nocy Muzeów, jak również było współorganizatorem inscenizacji historycznej na 100-lecie wybuchu powstania. Mimo krótkiego okresu funkcjonowania może pochwalić się wieloma już realizacjami – mówi Julita Kitkowska z THK.
Do najważniejszych projektów zrealizowanych przez Towarzystwo należą w 2023 roku: Organizacja VI Nocy Muzeów w Kcyni – dofinansowanie z gminy Kcynia, Organizacja gry terenowej pt. Zdobywanie schronów wrześniowych 1939 – dofinansowanie z Powiatu Nakielskiego, Włodzimierz Kowalski – promocja sylwetki Powstańca Wielkopolskiego poprzez organizację lekcji powstańczych – dofinansowanie z Powiatu Nakielskiego
W 2022 roku: Organizacja V Nocy Muzeów w Kcyni – dofinansowanie z Gminy Kcynia oraz Powiatu Nakielskiego, w 2021 roku: Organizacja IV Nocy Muzeów w Kcyni – dofinansowanie z Gminy Kcynia oraz Powiatu Nakielskiego, Doposażenie sylwetki Powstańca Wielkopolskiego w celu przeprowadzenia lekcji historii – dofinansowanie z Powiatu Nakielskiego, Aktywizacja terenów wokół schronów z II wojny światowej w Dobieszewku – dofinansowanie Powiat Nakielski, w 2020 roku: Aktywizacja terenów wokół schronów z II wojny światowej w Dobieszewku – Powiat Nakielski; Organizacja III Nocy Muzeów w Kcyni – Powiat Nakielski; Organizacja III Nocy Muzeów w Kcyni – Gmina Kcynia, w 2019 roku: z dofinansowaniem ze środków Powiatu Nakielskiego Zagospodarowanie schronów z II wojny światowej w Dobieszewku na cele turystyczne (konkurs nr 6/2019), Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim żywa w sercach i umysłach młodego pokolenia realizowanego w ramach konkursu ofert Nr 1/2019, w 2018 roku: Organizacja trzech rajdów – pieszego i rowerowych oraz wydanie broszury pn. Śladami miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenie gminy Kcynia z dofinansowaniem ze środków budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert nr 2/2018, Film Noc sylwestrowa w Kcyni dofinansowany ze środków Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach Konkursu Nr 3/2018 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2018 r. w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
– Elementem towarzyszącym wydarzeniu jest zawsze inscenizacja nawiązująca do wątku historycznego. W ubiegłym roku było to odbicie więźniów przetrzymywanych na posterunku milicji. W związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą śmierci prof. Jana Czochralskiego zorganizowano także wystawę okolicznościową poświęconą temu wybitemu naukowcowi z Kcyni. Stałe wystawy dotyczyły tematyki kolejnictwa, II wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego. O wydarzeniu opowiadał prezes TH Piotr Dąbrowski. Przygotowane były także stoiska, gdzie m.in. można było przymierzyć ubrania nawiązujące do dawnych czasów. Dodatkową atrakcją było także pojawienie się Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego Bractwo oraz możliwość przejażdżki drezyną – informuje Anna Duda- Nowicka z kcyńskiego ratusza.
Tegoroczna, kcyńska Noc Muzeów zapowiada się interesująco. Warto przyjść na dworzec PKP by doświadczyć wydarzeń sprzed 80 lat, przyjrzeć się umundurowaniu żołnierzy, poczuć klimat inscenizacji prowadzonych na żywo. Wielu mieszkańców gminy nie wie bądź nie było w siedzibie Towarzystwa, a przy okazji Nocy Muzeów będzie okazja zwiedzić odrestaurowane wnętrza dworca.
Przypomnijmy, wybudowany w 1914 roku budynek dworca kolejowego w Kcyni od 2014 roku jest już własnością gminy. Niszczejący obiekt bezpłatnie przekazały samorządowi Polskie Koleje Państwowe. Po wielu latach znalazły się osoby, które wpadły na pomysł zagospodarowania budynku. Członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni własnymi siłami, z zaangażowaniem czasu prywatnego, a także własnych środków finansowych, doprowadzili użyczone im pomieszczenia do stanu, zasługującego na najwyższe słowa uznania. Sami również na bieżąco, różnymi drogami, pozyskiwali eksponaty do izby pamięci, która w budynku dworca miała z założenia powstać. W 2020 roku nadarzyła się znakomita okazja na sfinansowanie zakupu umundurowania i wyposażenia dla grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwa Historycznego w Kcyni, a wszystko dzięki wsparciu finansowemu z grantu w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2016-2023.
Wiele eksponatów oraz elementów umundurowania udało się zakupić w kolejnych latach, głównie ze środków pozyskanych w ramach otwartych konkursów ofert z budżetu gminy Kcynia. Obecnie pomieszczenia dworca zagospodarowane przez THK robią ogromne wrażenie na osobach, które miały możliwość ich oglądania przed poczynionymi remontami i przed ich doposażeniem.
Mało kto wie, jakie perełki kryją się w zapomnianym obiekcie kcyńskiego dworca. Warto przyjść, zobaczyć, docenić trud włożony w przygotowanie Izby Pamięci, ale również przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom i poczuć ducha historii…
Ewa Hałas
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS