Lista atrakcji tegorocznej akcji jest niezwykle bogata. Zobaczcie, co w Noc Muzeów 2024 warto zobaczyć w Łodzi. Atrakcji w sobotę (18 maja) wystarczy dla wszystkich, choć nie wszystkie dacie radę sprawdzić. Podpowiadamy.
Noc Muzeów 2024 w Łodzi
Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w styczniu 1997 w Berlinie. Ponieważ ywdarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem, zaczęły powstawać podobne imprezy w innych europejskich miastach, kolejne zorganizowano w Paryżu i w Amsterdamie. Noc Muzeów 2024 organizuje ponad 120 miast Europy.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Pierwsza Noc Muzeów w Łodzi odbyła się w 2006 roku. To wydarzenie stało się tradycją, a co roku mieszkańcy i turyści mają okazję zwiedzić wiele placówek kulturalnych w nocy. Noc Muzeów 2024 w Łodzi odbędzie się 18 maja, a blisko 30 placówek będzie otwartych dla odwiedzających do późnych godzin nocnych.
Muzeum Kanału „Dętka”
Noc Muzeów 2024 w Łodzi to kolejna okazja, by zjechać pod ziemię. Do „Dętki” niemal codziennie przychodzą tłumy turystów i mieszkańców Łodzi. Muzeum Kanału „Dętka”, to ważna część Muzeum Miasta Łodzi. Muzeum znajduje się w zabytkowym, owalnym zbiorniku na wodę deszczową. To niezwykły, oryginalny zabytek hydrotechniki zbudowany w 1926 roku.
Tuż po wybudowaniu zbiornik mieścił ponad 300 metrów sześciennych deszczówki. Wówczas gromadzona w nim woda, służyła do przepłukiwania miejskich kanałów. Ten odcinek łódzkich kanałów nazwany „Dętką” jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających.
Ceglany korytarz ma ponad 142 metry długości, około 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości. Można po nim swobodnie spacerować po wejściu z jednego, z głównych placów miasta – Placu Wolności.
Noc Muzeów 2024 to moment, gdy Muzeum Kanału „Dętka” wraca na listę atrakcji tego wydarzenia. W czasie kilku poprzednich nocy muzeów „Dętka” była remontowana.
- Muzeum Kanału „Dętka”. Plac Wolności; godz. 18.00-24.00. Wejścia dziesięcioosobowych grup do 10-15 minut.
Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki
Stowarzyszenie Śpiewacze imienia Stanisława Moniuszki w Noc Muzeów 2024 zaprasza do wspólnego odkrywania tajemnic warsztatu śpiewu chóralnego. Każdy, kto przyjdzie będzie mógł również poznać historię 130-letniego chóru.
Na miejscu będzie można również obejrzeć pamiątki, a wśród nich kopie pierwszego Statutu Stowarzyszenia, starodawne wydawnictwa, rękopisy partytur, pamiątki z okresu międzywojennego i wiele oryginalnych, starych fotografii.
- Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki; ul. Ogrodowa 34, godz. 18.00-22.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Choć może się wydawać, że biblioteka nie jest muzeum, to w Noc Muzeów 2024 w Łodzi warto odwiedzić Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Biblioteka zaprasza na spektakl „Pętla” (godz. 13.00) oraz do zwiedzenia średniowiecznego skryptorium. To jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć najstarsze i najciekawsze starodruki, rękopisy i grafiki oraz spotkać mnicha kopiującego starodruk.
Będzie można też obejrzeć bogatą kolekcję książek dla dzieci lub wziąć udział w bibliotecznej Retro Party w dziale zbiorów audiowizualnych (godz. 18.00 – 23.00).
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego; ul. Gdańska 100/102, godz. 13.00-23.00
Muzeum Książki Artystycznej
Muzeum Książki Artystycznej zaprasza do tymczasowej siedziby do Budynku Zenit na warsztaty typograficzne i warsztaty sitodruku, dzięki którym na przeniesionym t-shircie lub torbie, zrobisz samodzielnie wydruk. W Kamienicy pod Guttenbergiem zobaczysz wystawę form typograficznych (plakatów, okładek książek), nagrodzonych w 69. edycji międzynarodowego konkursu „Typo Directors Club” w 2023 r.
- Budynek Zenit, ul, Sienkiewicza 82/84 godz. 14.00 – 1.00
- Kamienica pod Gutenbergiem, ul. Piotrkowska 86, godz. 14.00 – 1.00
Szlachetna Pracownia Stykówka
Dla pasjonatów fotografowania. Obejrzysz dawne aparaty fotograficzne oraz prace wykonane w szlachetnych technikach fotograficznych. Na miejscu zrobisz sobie portret i zabierzesz go do domu oraz przyjrzysz się jak wyglądają fotografie, które są tworzone w technice mokrego kolodionu.
- Szlachetna Pracownia Stykówka; Księży Młyn 7, godz. 18.00-24.00
Radio Łódź
Noc Muzeów 2024 będzie też okazją do odwiedzenia studia Radia Łódź. Miejsca na co dzień niedostępne dla słuchaczy i mieszkańców miasta staną otworem dla tych, którzy chcą zobaczyć radio od kuchni. Będzie można spróbować sił przed mikrofonem i spotkać swoich ulubionych dziennikarzy.
Jednak liczba miejsc jest ograniczona, a chętni muszą się zarejestrować. Aby mieć szansę na zwiedzenie siedziby Radia Łódź trzeba do 16 maja wysłać zgłoszenie w wiadomości e-mail na adres: [email protected]. Wycieczki będą zorganizowane w godzinach od 15.00 do 18.00.
- Radio Łódź, ul. Narutowicza 130, godz. 15.00 do 18.00 (ostatnie wejście)
Instytut Pamięci Narodowej
Co zobaczysz w czasie Nocy Muzeów 2024 w łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej? Co przygotowali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej?
- Pokazy grup rekonstrukcyjnych.
- Pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w pracowni digitalizacji i zabezpieczenia zasobu archiwalnego.
- Prezentacja książki „Organizacja i wyszkolenie Armii Polskiej na Wschodzie w latach 1942-1944” oraz spotkanie z autorem dr. Bartoszem Janczakiem.
- Wystawa, konkurs i premiera puzzli edukacyjnych „First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej”.
- Premiera podcastów „Muzyka buntu – polityczna historia muzyki rozrywkowej w PRL, lata 1945-1989”.
- Będzie także kącik dla najmłodszych: kolorowanki, rebusy i stemple ze znakami polskich jednostek wojskowych oraz prezentacja grup rekonstrukcji historycznej.
- Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, ul. E. Orzeszkowej 31/35, godz. 18.00-24.00
Muzeum Lalki
Muzeum Lalki w Łodzi to jedno z najnowszych miejsc na mapie muzealnej miasta. Noc Muzeów 2024 będzie też jedną z nielicznych okazji, by zapoznać się ze zgormadzonymi tutaj od otwarcia wiosną 2023 roku eksponatami.
Wśród zgromadzonych lalek są m.in. te najbardziej znane z filmów jak „laleczka chucky”, ale i tradycyjne lalki w strojach ludowych. Nie zabraknie także współczesnych lalek. Na zwiedzających czeka zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma około 150 lat.
Będzie można też obejrzeć wystawę czasową. Na niej zobaczycie współczesne lalki wykonane z drutu, gipsu oraz gliny.
- Muzeum Lalki; Księży Młyn, ul. Przędzalniana 52; godz. 17.00-24.00
Pałac Biedermanna
Uniwersytet Łódzki zaprasza w Noc Muzeów 2024 do jednego z najpiękniejszych budynków w Łodzi. Każdy chętny będzie miał możliwość zwiedzenia zespołu pałacowo-parkowego Alfreda Biedermanna. Zabytkowy pałac wzniesiony został przez rodzinę łódzkich fabrykantów w latach 1910-1912. Dotychczas nigdy nie był otwierany dla zwiedzających w noc muzeów.
Będzie można obejrzeć park, podziwiać wnętrza pałacu, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) oraz jadalnię (obecnie salę kolebkową). Dodatkowo na zewnątrz do obejrzenia będzie również zabytkowa stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) oraz znajdująca się we wnętrzu pałacu bezcenna kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.
Pałac będzie można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie. Wejścia z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie. Czas wycieczki to około 30 minut, a przewodnik opowiadał będzie w języku polskim. Wejścia zaplanowano o godzinach 17, 18, 19, 21, 22 i 23. Wycieczka z przewodnikiem dostępna po wcześniejszym zapisaniu się. Trzeba wysłać e-mail na adres [email protected] (liczba miejsc jest ograniczona, a grupa nie może być większa niż 30 osób).
Pomiędzy wejściami grup z przewodnikiem będzie czas dla gości indywidualnych – zwiedzanie pałacu z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (z kodami QR). Informacje będą prezentowane w językach polskim i angielskim. Wejście bez przewodnika nie wymaga wcześniejszego zapisu.
- Pałac Biedermanna; ul. Franciszkańska 1/5, godz. 17.00-24.00
Kamienica Hilarego Majewskiego
Dom Hilarego Majewskiego, miejskiego architekta to neorenesansowa kamienica położona przy ulicy Włókienniczej 11. Kamienica została zbudowana w latach 1883–1886. Początkowo mieszkał tutaj Hilary Majewski z rodziną. Po śmierci architekta w kamienicy mieszkała wdowa po Hilarym Majewskim. W drugim dziesięcioleciu XX wieku kamienicę przekształcono w budynek wielorodzinny i została częścią zasobu komunalnego miasta Łodzi.
W Noc Muzeów 2024 zwiedzisz odrestaurowane wnętrza kamienicy, która została zaprojektowana przez Hilarego Majewskiego. Docenisz wystrój sztukatorski, zdobienia wykonane z marmuru, piękne klatki schodowe oraz zdobione płytki podłogowe, a także polichromie, mazerunki i złocenia.
W kamienicy obejrzysz też wystawę „Sielanka. Co artyści uprawiają?”, poświęconą roślinności.
- Kamienica Hilarego Majewskiego; ul. Włókiennicza 11, godz. 17.00-24.00
Muzeum Mundurów Policyjnych Świata
Niedaleko domu Hilarego Majewskiego warto zatrzymać się w Noc Muzeów 2024 i zwiedzić kolejną ekspozycję: Muzeum Mundurów Policyjnych Świata. Otwarto je dopiero w październiku 2023 roku, ale już jest ponad 150 manekinów ubranych w mundury policji i żandarmerii z ponad 70 państw.
Opiekunowie wystawy zapewniają, że będzie też możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia w policyjnych czapkach i marynarkach.
- Muzeum Mundurów Policyjnych Świata; ul. Włókiennicza 5, godz. 18.00 – 24.00
Teatr Powszechny w Łodzi
Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza w Noc Muzeów 2024 na wystawę retrospektywną poświęconą Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Kuratorem wystawy jest Krzysztof Kelm, a ekspozycja została otwarta podczas inauguracji jubileuszowego XXX Międzynarodowego Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w 2024 roku. Na wystawie zobaczycie archiwalne zdjęcia, fotosy spektakli, materiały wideo, wywiady i rozmowy, galerię plakatów festiwalowych… Elementem scenografii są lustra, w których my, widzowie, przeglądamy się, stając się częścią festiwalowej historii…
- Teatr Powszechny w Łodzi; ul. Legionów 21; godz. 21.00 – 0.30
Okręgowa Rada Adwokacka
Starodruki z XVII wieku, dokumenty sądowe oraz dyplomy z czasów I i II Rzeczpospolitej, stare zdjęcia i pamiątki po adwokatach z czasów przedwojennych ii wojennych. Wszystko to na co dzień jest w Muzeum Adwokatury w Warszawie, ale w Noc Muzeów 2024 będzie można obejrzeć te eksponaty w siedzibie łódzkiej Okręgowej Rady Adwokackiej.
Będzie można zobaczyć również stroje adwokackie sprzed II wojny światowej oraz coś specjalnego, czyli rekonstrukcję ubioru justycjariusza – prawnika średniowiecznego (w XIV i XV wieku w Polsce powołano ich do ścigania, przeprowadzenia śledztwa i sądzenia zawodowych złodziei oraz rabusiów napadających na drogach).
- Izba Pamięci Adwokatury / Okręgowa Rada Adwokacka; ul. Piotrkowska 63, godz. 18.00-1.00
Fundacja imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego
W sali „U Srzednickiego” obejrzysz wystawy „Z radiem przez lata – Fala Radiowa wczoraj i dziś” oraz „Stanisław Pomian-Srzednicki i Ojcowie Niepodległości”.
Pierwszą ekspozycję tworzą m. in.: oryginalne odbiorniki radiowe lampowe i tranzystorowe, radiomagnetofony oraz radia z gramofonem. Będzie też możliwość odsłuchania nagrań z autentycznych płyt winylowych i kaset.
- Fundacja imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego; ul. Namiotowa 43, godz. 15.30 – 19.30
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Noc Muzeów 2024 jest niesamowitą okazją do zwiedzenia Muzeum Kinematografii w Łodzi. Znajdziecie w muzeum wystawy stałe „Łódź filmowa” oraz „Pałac pełen bajek”. Będzie też możliwość obejrzenia wystawy czasowej „Wideoświat. Powrót do kaset VHS”.
Wystawa „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.
Technologia VHS zrewolucjonizowała myślenie o kinematografii. Przeniosła seanse filmowe z sal kinowych do prywatnych mieszkań i zmieniła praktyki odbiorcze widzów na całym świecie. W Polsce zbiegła się w czasie ze zmianami polityczno–społecznymi okresu transformacji na przełomie lat 80. i 90. Obiekty i scenograficzne aranżacje na wystawie odzwierciedlają ówczesną kulturę wideo. Muzeum Kinematografii w Łodzi zgromadziło na wystawie artefakty minionego czasu, otrzymane lub wypożyczone od kolekcjonerów i badaczy oraz udostępnione przez muzea techniki. Dzięki temu powstała pierwsza wystawa muzealna o kulturze wideo w Polsce.
„Pałac pełen bajek” jest propozycją dla wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli mają okazję przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, a młodsi szansę poznać bohaterów polskich serii animowanych. Każdy z nich występuje w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (rysunki na przezroczystych foliach).
Muzeum Kinematografii w Łodzi; ul. Namiotowa 43, godz. 18.00 – 1.00 (ostatnie wejście o 00.15)
Źródła:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS