A A+ A++

Po długiej przerwie, gdy z powodu epidemii koronawirusa muzeum było zamknięte dla zwiedzających, w sobotę goście mogli wreszcie obejrzeć ekspozycje. Okazja była tym bardziej ciekawa, że na Europejską Noc Muzeów przygotowano wiele atrakcji.

Ekspozycja czekała na widzów

Po raz pierwszy widzowie mogli zobaczyć ekspozycję czasową “Ceramika Jana Limonta”, przybliżającą życie i twórczość toruńskiego garncarza Jana Limonta od lat 30. do końca lat 70. XX w.

Plakat zapowiadający wystawę ‘Ceramika Jana Limonta’ fot. MET

Na ekspozycji pokazane są dokumenty i fotografie osobiste oraz rodzinne, jak również liczne wyroby ceramiczne. Towarzyszy im film pt. “Mój ojciec” zrealizowany w latach 70. XX w. i dokumentujący pracę garncarza w warsztacie. Jego autorem jest Zbigniew Limont, syn Jana, który przez pewien okres również zajmował się wyrobem ceramiki.

“Ze względu na fakt, iż Jan Limont swoją twórczością nawiązywał do garncarskich tradycji wileńskich, na wystawie zaprezentowane zostały także przykładowe wyroby innych garncarzy wywodzących się z terenów Wileńszczyzny (głównie ceramika Aleksandra Azarewicza oraz anonimowa ceramika z Wilna datowana na okres międzywojenny). Zaprezentowano także prace wykonane przez Zbigniewa Limonta w latach 70. XX w. oraz narzędzia i przybory garncarskie pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które zazwyczaj znajdowały się w każdej pracowni garncarskiej” – czytamy na stronie MET.

Inne muzealne atrakcje

Przy Wałach gen. Sikorskiego goście Nocy Muzeów mieli okazję zobaczyć wystawę stałą “Tajemnice codzienności”, a także obejrzeć w majowej odsłonie park etnograficzny. Do godz. 18 czynny był także Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.

Natomiast o godz. 21 zaczął się muzealny maraton podcastów online. W programie znalazły się podcasty o śnie i marzeniach sennych, receptach na bezsenność, a także o tradycjach związanych ze snem wiecznym. Organizatorzy zaprezentowali opowieści i wykłady muzealników, ludowe pieśni, czytane fragmenty senników, dzienników i prozy, a także unikatowe nagrania dźwiękowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpalone auto i zwłoki na polu
Następny artykułPobiedziska: Patriotyczny Koncert Majowy z polonezem