A A+ A++

Lodowa Brama Krakowska na tarasie widokowym Vivo Lublin, Wstążki w Perła, rajskie ptaki na Placu po Farze, czy ponad 100-metrowy wąż ciągnący się nad ul. Grodzką. Poznaliśmy atrakcje, które zaplanowano w trakcie tegorocznej Nocy Kultury.

Noc Kultury 2022 Lublin

Tegoroczna Noc Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę, 4/5 czerwca pod hasłem Sztuka Stosowana. Centrum wydarzeń będzie Stare Miasto, ale organizatorzy część atrakcji zaplanowali u sponsorów festiwalu. Na tarasie widokowym Vivo Lublin będziemy mogli podziwiać artystów z grupy Ice Team, którzy w środku lata będą rzeźbić w lodzie. Organizatorzy zdradzili, że być może na tarasie widokowym wyrośnie lodowa Brama Krakowska.

Natomiast na terenie Browaru Lubelskiego Perła przy ul. Bernardyńskiej będzie oficjalna strefa gastro festiwalu, gdzie zaplanowano zlot food trucków. Tu też powstanie interaktywna instalacja Wstążki w Perle. Będzie można do niej wejść i zanurzyć się w ogromnej ilości zielonych tasiemek. Organizatorzy nie ukrywają, że będzie to jedna z najbardziej fotografowanych instalacji w trakcie Nocy Kultury.

„Artystą, którego nie mogło zabraknąć podczas Nocy Kultury jest Jarosław Koziara. W tym roku przygotuje dekorację, którą nazwał „Paradise Lost”. Instalacja ta będzie składała się z kilku elementów. Na Placu po Farze stanie olbrzymie drzewo inspirowane rajem utraconym. Zobaczymy również ponad 100-metrowego węża, który będzie uciekał przez ul. Grodzką, od Placu pod Farze w stronę rynku” – mówi Joanna Wawiórka–Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

Pod okiem Jarosława Koziary grupa studentów przygotowuje stado rajskich ptaków. Inspiracją do powstania tej instalacji były zabawki, które zwykliśmy zawieszać nad kołyskami dziecięcymi, które kiwają się napędzane siłą podmuchu wiatru. Sztuka ożywi miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy znów staną się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami muzycznymi, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców.

Wybrane wydarzenia Nocy Kultury 2022:

Paradise Lost I (Stare Miasto, 19.00-02.00)

Stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków wykonanych przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarosława Koziary.

Paradise Lost II (19.00-02.00)

Na Starym Mieście będziemy mogli zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża. Poemat Miltona kończy się wygnaniem pierwszych ludzi z raju. Poeta podkreśla jednak, że Opatrzność nie opuściła ludzi, ale pozostała dla nich przewodnikiem. Czas pokarze, jak trafna i dosłowna była metafora autora instalacji.

Lublin Hartwiga (ul. Jezuicka, 19.00-02.00)

Pierwsze w życiu zdjęcie zrobił w Lublinie na Starym Mieście w 1920 roku. Edward Hartwig (1909-2003) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, który patrzył na Lublin jak malarz i poeta. Z jednej strony dokumentował jego architekturę, zaułki, zakątki i panoramy, a z drugiej strony – kreował obraz Lublina jako miasta niezwykłego, przyjaznego i pięknego. Odkrył taki sposób fotografowania, który ukazuje aurę i genius loci Lublina. Nauczył nas jak cenić i adorować rodzinne miasto. Jako fotografik zasłynął w świecie z innego rodzaju fotografii artystycznej, z eksperymentów czerpiących ze sztuki symbolizmu i abstrakcji. Edward Hardwig przygląda się pracom, ale zagląda i na podwórka, gdzie życie toczy się swoim tempem. Pójdźmy z fotografem na spacer w przeszłość, która wpisała się w serce miasta, w te staromiejskie budowle, ulice i zaułki…

Ożywione kadry (Bramy: Złota 1 i Złota 5, 22.00-02.00)

Wszyscy zapewne doceniamy urok szlachetnych fotografii. Tym razem będziemy mogli wejść w ich przestrzenie. Dzięki uprzejmości Pani Ewy Hartwig-Fijałkowskiej na jednym ekranie zobaczymy zdjęcie Edwarda Hartwiga, zaś na drugim, dzięki animacji komputerowej, ożyją fotografie Romana Krawczenki.

Noc Kultury na dachu VIVO! Lublin (Aleja Unii Lubelskiej 2, 19.00-02.00)

20.00-20.30Lód latem

Prezentacja choreografii grupowych oraz indywidualnych przez zawodniczki klubu As Lublin.

19.00–01.00 – Pokaz rzeźby

Artyści z Ice Team realizują nawet najbardziej wyszukane pomysły na całym świecie. Niejednokrotnie zdobyli tytuł mistrza świata, a tym razem na oczach widzów, między innymi za pomocą pił elektrycznych, wydobędą z lodowej bryły specjalnie zaprojektowaną rzeźbę. Inspiracją do zaprojektowania lodowej rzeźby była architektura Starego Miasta. Być może na tarasie widokowym wyrośnie lodowa Brama Krakowska. O oprawę muzyczną pokazu zadba Benek Byrski.

Noc w Browarze (PERŁA – Browary Lubelskie, ul. Bernardyńska 15, 19.00–02.00)

19.00–02.00 – Interaktywna instalacja

Wstążki w Perle to niezwykła interaktywna instalacja, do której będziecie mogli wejść i zanurzyć się w ogromnej ilości tasiemek. Zielona dżungla z pewnością stanie się idealnym tłem do szalonych zdjęć z przyjaciółmi.

22.15, 23.15, 00.55 – pokaz filmu „Szklane negatywy” w Kinie Perła

Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku robotnicy natrafili na ścianę, której nie było na planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają oni do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

19.00–02.00 Oficjalna Strefa Gastro Nocy Kultury

Teren Browaru to idealne miejsce, by zregenerować siły po nocokulturowych wędrówkach. Czekają tam food trucki z różnorodnym menu, które zaspokoi głód i gusta nawet najbardziej wymagających.

19.00–21.30 Zwiedzanie Warzelni

19.00–01.00 Zwiedzanie Podziemi Browaru

Wiosna w Browarze – instalacja świetlna Jarosława Koziary

Jazz w mieście (Stare Miasto, 19.00–00.30)

W tym roku Lublin zabrzmi rytmem synkopowanym z dużą dowolnością interpretacji i aranżacji oraz tendencją do improwizacji. Innymi słowy miasto opanuje jazz!!! Kuratorem artystycznym jest Mariusz Bogdanowicz – niezwykły kontrabasista, wydawca, producent muzyczny i pedagog.
Zadba on o rozrywkowy program sceny muzycznej, jazzowki i koncerty w przestrzeni Starego Miasta.

Jazz w mieście – koncert

19.30–20.00 – standardy jazzowe w wykonaniu studentów Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa WA UMCS
20.00–20.30 – Zespół Wokalny Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa WA UMCS pod opieką Mateusza Obroślaka
20.30–21.00 – Martyna Sabak/Adam Jarzmik z zespołem
21.00–23.00 – Mariusz Bogdanowicz Band – dwie części (instrumentalna i wokalna)
23.00–00.00 – jam session

Botaniczne witraże (Stare Miasto, 19.00–02.00)

Projekt nawiązuje do założonego w 1837 r. na dawnych Polach Dominikańskich Ogrodu Saskiego w Lublinie na wzór warszawskiego. Rośliny, które zostały wykorzystane przy zakładaniu ogrodu, oprawione zostaną w szkło, tworząc instalację botanicznych rozet wpisaną w przestrzeń miasta. Niepozorne kwiaty zostają wyniesione na poziom wzroku widza, skłaniając go do zatrzymania i przyjrzenia im się z bliska. Jedna z latarni Starego Miasta również zostanie ozdobiona botanicznymi witrażami. Rozglądajcie się uważnie…

Szklane domki (ul. Grodzka 7, 19.00–02.00)

Szklane domy to metafora, którą pamiętamy z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a szklane domki to artystyczna wizja baśniowego miasteczka, nad którą fruwają szklane kolorowe ptaki.

Szklane krople (plac Dominikański, 19.00–02.00)

Deszcz kilkuset cudownych szklanych kropli, które dzięki podświetleniu będą mienić się kolorowymi refleksami. To idealne miejsce do zdjęć z przyjaciółmi. Daj się porwać urokowi niesamowitej instalacji!
Autor: Karolina Karpińska

Taniec w powietrzu (plac Dominikański, 19.00–23.00)

Taniec w powietrzu to bardzo widowiskowa forma ekspresji. Wykonawcy zaprezentują niezwykłe umiejętności balansowania, kontroli ciała i płynności.

19.00–19.20 – trio: Asia, Aga i Jagoda poznały się na treningach szarf i połączyła je wspólna pasja. Uwielbiają wspólne treningi zarówno pod okiem trenera, jak i samodzielne. Taniec w powietrzu to debiutancki układ tego trio. (Fundacja Sztukmistrze)
solo: Noemi pasjonuje się dalekimi podróżami, zwierzętami i aerialami. Akrobatyka powietrzna stanowi dla niej świetną odskocznię od codzienności, a bycie w powietrzu daje poczucie wolności. (Fundacja Sztukmistrze)
19.30–21.00
– 13 solowych pokazów grupy zaawansowanej (Strefa Wysokich Lotów)
21.00–21.20 – Dziki Wschód – etiuda grupowa, która będzie punktem kulminacyjnym całych pokazów. Jest to niesamowity pokaz, zawierający w sobie trzy różne historie. Występuje zarowno taniec w powietrzu, jak i na ziemi. (Strefa Wysokich Lotów)
21.30–23.00 – 20 solowych występów Kadry Aerial (Strefa Wysokich Lotów)

Mural (plac Rybny, 19.00–02.00)

Autorem muralu jest stypendysta dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w roku 2017.

Proza i poezja życia (Stare Miasto, 19.00–02.00)

Słowo w mieście będzie pojawiać się zdecydowanie częściej niż zazwyczaj, także miej oczy dookoła głowy i rozglądaj się uważnie. Z pewnością zauważysz wielkoformatowe cytaty, ale nie zabraknie również pięknych słów w maleńkich formach. Czy znajdziesz je wszystkie?

Wiosenna dziewczyna i Olha 1891 (Brama Grodzka, 19.00–00.00)

Prezentacja artystyczna dotyczy kwestii tożsamości, pamięci i uczuć, które wywołuje wojna w Ukrainie.
W centrum pracy jest kobieta i jej sytuacja w obliczu katastrofy wojny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister spraw zagranicznych Niemiec: opowiadamy się za członkostwem Ukrainy w UE
Następny artykułSkandal w Niemczech. Minister poleciała z synem na wakacje śmigłowcem sił powietrznych