W dniu 12 kwietnia 2024 roku (piątek) na terenie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach będziemy świętowali “Noc Jurija”.
Na pamiątkę lotu w przestrzeń pozaziemską pierwszego kosmonauty, Jurija Gagarina, odbędą się następujące imprezy, przeznaczona tak dla dzieci, jak i dla dorosłych:
1) godz. 10:00 – 13:00 – start balonu stratosferycznego i aktywności z tym związanie, taras dolny – zapraszamy osoby dorosłe
2) godz. 14:00 – 16:00 – warsztaty rakietowe dla dzieci w wersji dla najmłodszych (w sali, zapraszamy dzieci od 7 lat wzwyż) oraz dla młodzieży starszej (na tarasie dolnym, tylko w razie sprzyjającej pogody)
3) godz. 16:30 – 17:00 – Wernisaż wystawy obrazów Aleksandry Krzemień, inspirowanych Kosmosem – zapraszamy uczniów i mieszkańców Niepołomic
4) godz. 17:00 – 18:00 – p. Grzegorz Sęk w pogadance pt „Jurij Gagarin – pierwszy człowiek poza Ziemią” – zapraszamy uczniów i mieszkańców Niepołomic
Start Balonu stratosferycznego z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach 10:00–11:00
Lot zostanie zorganizowany przy współpracy:
- Szkolnego Klubu Łączności SP8KDE przy Zespole Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Nr 2 w Dębicy
- Włodzimierza Tarnowskiego SQ6NLN
- stowarzyszenia WROspace
- Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach
- Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców SP9MOA
- Członków projektu Hands of Hope
Podczas lotu balonu zostaną zgromadzone dane naukowe dotyczące zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności oraz prędkości i zmienności kierunku wiatrów na poszczególnych wysokościach. Dane te posłużą do planowania przyszłych lotów i eksperymentów stratosferycznych.
Cała misja zostanie zarejestrowana przy pomocy kamery podwieszonej w kapsule pod balonem. Tam też znajduje się podwieszony system odcięcia ładunku wykonany przez Szymka SQ8AOL, we współpracy z Włodkiem SQ6NLN. Urządzenie pozwoli na zdalne odcięcie ładunku na żądanej wysokości. Po odcięciu ładunku pod balonem pozostanie pojedyncza sonda APRS, która pozwoli na dalsze śledzenie trasy przelotu. Mamy nadzieję, że reszta ładunku bezpiecznie wróci na ziemię.
Balon wyposażony w pełną telemetrię, czujniki pogodowe oraz kamery zostanie wypuszczony o godzinie 10:00 czasu lokalnego (GMT + 02:00) i będzie możliwy do śledzenia za pomocą aplikacji APRS.fi lub SondeHub tracker pod znakami SP8KDE, SQ8AOL, SQ9AOL
Kolejnym elementem ładunku będzie Eksperyment Stratosferyczny „Rejestracja wtórnych pęków promieniowania kosmicznego” przygotowany przez Liliannę Kromkę i Grzegorza Sęka.
W czasie gdy ekipy poszukiwawcze udadzą się w „pościg” za balonem uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy będą uczestniczyć w seansie planetarium oraz obserwacjach teleskopowych, które poprowadzą p. Monika Maślaniec i p. Agata Pępiak z niepołomickiego Obserwatorium.
Hands of Hope
Dodatkowo w kosmiczną podróż uda się Figurka Słonika przygotowana przez członków projektu Hands of Hope organizowanego w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, która po powrocie na ziemie zostanie zlicytowana na rzecz 11 letniego Tymka Kasprzyka z Dębicy.
Chłopiec mając 13 miesięcy połknął granulki środka chemicznego do udrażniania rur. Substancja zniszczyła nasadę języka, krtań, gardło, tchawicę oraz przełyk aż do poziomu żołądka.
Zachęcamy do licytowania Kosmicznego Słonika lub do indywidualnej wpłaty na rzecz chłopca pod numerem konta:
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Tytuł przelewu: 25277 Kasprzyk Tymoteusz darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
Więcej informacji o licytacji w najbliższych dniach po starcie balonu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS