Uczestnicy Nocy Biologów, korzystając z uniwersyteckiej aparatury, będą mogli dokonać izolacji i modyfikacji materiału genetycznego z roślin, nauczyć się mikroskopowania, zbadać swoją krew, zapoznać się z naukowymi podstawami tzw. kuchni molekularnej – zachęca prof. Beata Gabryś, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W piątek od rana w laboratoriach Uniwersytetu Zielonogórskiego, po południu także w Centrum Przyrodniczym odbędą się warsztaty biologów. Paneli i zajęć do wyboru jest kilkadziesiąt. Warto poznać przyrodę, ale także sprawdzić, czy zawód biologa nie jest tym, o czym marzy nasze dziecko.
Jest też wiele tematów, które zainteresują dorosłych. Naukowcy spróbują wyjaśnić przyczyny rozrzutności wodnej roślin. Dowiemy się, ile wody jest potrzebnej do produkcji jednej czekolady, pomidora czy bułki albo dlaczego mamy problemy z wodą i dlaczego to w istotny sposób wpływa na globalne ocieplenie? Będą ciekawostki, animacje i krótkie filmy, które pozwolą nam spojrzeć na zagadnienia wody w niecodzienny sposób. Będzie też coś dla łasuchów. Naukowcy przygotują trzy potrawy wykorzystujące metody stosowane w kuchni molekularnej, z zastosowaniem suchego lodu i ciekłego azotu. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować każdej potrawy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS