A A+ A++

Na wystawę “Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych” zaprasza Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Kraków czekał na tę wystawę niemal dwa miesiące. Bo kiedy wszystko było już dopięte na ostatni guzik, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło sylwestrową godzinę policyjną. Krakowskie Biuro Festiwalowe ani przez moment nie zamierzało jednak zrezygnować z wyjątkowych instalacji świetlnych łączących sztukę i nowe media.

– Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. W momencie ogłoszenia w grudniu obostrzeń sylwestrowych wiedzieliśmy, że w 2021 r. będziemy prezentować instalacje w przestrzeni miasta. Prace nad nimi były już bardzo zaawansowane, publicznie prezentowaliśmy wizualizacje, a krakowianki i krakowianie byli żywo zainteresowani projektem – zapewnia Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zresetuj się o północy

Wystawa obejmie prace artystów wyłonionych w konkursie „Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media – przegląd instalacji audiowizualnych krakowskich artystów”. Ich dzieła mieszkańcy będą mogli znaleźć w dziesięciu miejscach Krakowa. Na Rynku Głównym, tuż przed Pałacem Potockich, zobaczymy instalację świetlną Huberta Kaszyckiego. „Pattern of Madness” nawiązuje do problematyki dysfunkcji i chorób psychicznych. Nieopodal, na Małym Rynku, pojawi się Tokamak, czyli źródło energii przyszłości. Autor postaci, Borys Kunkiewicz, podkreśla, że to dla niego symbol zmian i nadziei na lepsze jutro.

Ten sam artysta zaprosi też krakowian do doświadczenia resetu przy ul. Szewskiej. Jego instalacja była zdecydowanie przygotowana na Sylwestra. Jak zatem sprawdzi się w innym terminie? Przekonamy się o północy z soboty na niedzielę. – Przez jeden moment w roku uwaga całego świata skupia się w tym samym punkcie. Godz. 00.00 jest niesamowicie silnym symbolem tej chwili, znakiem ukończenia kolejnego cyklu, „zresetowania się” – tłumaczy artysta.

Reset – Borys Kunkiewicz Fot. materiały prasowe

„Portrety Mieszczan Krakowskich” i „Kryształy” w centrum miasta

Altana na Plantach na jeden wieczór zamieni się w wielki lampion. Stworzą go patchworkowe obrazki mieszkańców Krakowa. – Praca ma zachęcić do głębszej refleksji nad obecnością podobnych naszym bohaterom osób w ich życiu – mówią Barbara Wojewoda i Katarzyna Smożewska, autorki instalacji „Portrety Mieszczan Krakowskich”.

W centrum miasta zobaczymy jeszcze „Kryształy” Dominika Lasoty, czyli różnej wielkości kryształy lodu, płatki śniegu i gwiazdy (plac św. Marii Magdaleny), obiekt świetlny „SPACE START +dŻiNn” autorstwa Katarzyny Godyń-Skoczylas, Małgorzaty Kaczmarskiej i Macieja Słoty (przed Collegium Novum) oraz „Przestrzeń Sterylną” Przemysława Kozakiewicza (Barbakan).

Kryształy - Dominika LasotaKryształy – Dominika Lasota Fot. materiały prasowe

Jak wygląda „Biała Dziura”?

Dzieła krakowskich artystów dotrą też na Powiśle, Podgórze i do Nowej Huty. Instalacja „Za dzień za dwa za noc za trzy” Przemysława Czepurko (Powiśle 11), z fragmentu której nazwę wzięła cała wystawa, łączy światło oraz typografię (zasady dotyczące druku – przyp. red.). Na Rynku Podgórskim zobaczymy imitację białych dziur. – To miejsca we Wszechświecie emitujące materię i energię w procesie odwrotnym do tego, który zachodzi w czarnych dziurach – tłumaczą Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng, autorzy instalacji „White Hole / Biała Dziura”. W alei Róż pojawi się „Hidden reflections”, czyli metalowa konstrukcja wypełniona laserami, autorstwa Piotra Kowalskiego.

Po zmroku

Spacer śladem instalacji artystycznych to kolejny gest władz miasta wobec krakowskich twórców. Wystawa promuje bowiem nie tylko artystów, ale też na jej potrzeby organizatorzy zatrudnili osoby odpowiedzialne za multimedia, dźwięk czy oświetlenie. – Kraków od początku pandemii realizuje wiele działań, które wspierają kulturę. Uruchomiliśmy między innymi program „Kultura Odporna”. Cały czas szukamy jednak nowych rozwiązań, dzięki którym możemy wspierać artystów oraz możliwości, jak bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami pokazywać ich twórczość mieszkańcom. Prezentacja instalacji świetlnych, które najefektowniej wyglądają po zmroku, na miejskich placach i reprezentacyjnych ulicach, jest więc najlepszym rozwiązaniem – podkreśla prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Organizatorzy apelują o zachowanie ostrożności podczas oglądania instalacji i zwiedzanie z zachowaniem bezpiecznego odstępu.

Wystawę „Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych” można oglądać od jutra do 28 lutego. Ze względów technicznych część z nich (przy Powiślu 11, przed Pałacem Potockich i Collegium Novum, w alei Róż, przy Szewskiej, na Małym Rynku i Plantach) będzie pokazywana tylko w ten weekend. Szczegóły na stronie kbf.krakow.pl.

Multimedialne instalacje - mapaMultimedialne instalacje – mapa Fot. materiały prasowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZieliński mógł zostać bohaterem Napoli
Następny artykułSzubin: Zapraszamy na zawody strzeleckie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych