Najwyższa Izba Kontroli pyta Polaków o system krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Urzędnicy chcą wiedzieć, czy umożliwia on bezpieczne i dostosowane do aktualnych potrzeb zaopatrzenie m.in. szpitali w krew i jej składniki. W związku z tym zachęca – nie tylko krwiodawców – do wypełnienia ankiety.
W Polsce, podobnie jak w większości państw europejskich, funkcjonuje centralny system krwiodawstwa. Gwarantuje on bezpieczeństwo zarówno dawcom jak i pacjentom leczonym krwią dzięki stosowaniu takich samych, sprawdzonych procedur pobierania oraz badania krwi i jej składników we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa na terenie całego kraju.
Najwyższa Izba Kontroli przygotowała krótką, anonimową ankietę dotyczącą krwiodawstwa. Jak podkreślają urzędnicy, jest ona skierowana do wszystkich Polaków – zarówno do osób, które regularnie lub sporadycznie oddawały krew, jak i takich, które nawet tego nie próbowały.
Celem jest zebranie informacji i opinii dotyczących m.in. motywacji, przeszkód albo zachęt do oddawania krwi, napotykanych problemów, dostępności punktów poboru, działań promocyjnych, uprawnień dawców krwi. Ankieta daje także możliwość przedstawienia ogólnych uwag dotyczących funkcjonowania systemu krwiodawstwa, w tym propozycji usprawnień i poprawek.
Ankietę można wypełnić tutaj. Mamy czas na to do 5 listopada tego roku.
Krew to lek, którego nie da się wyprodukować. Płyn na wagę życia. Bez dawców nie będzie możliwe leczenie dzieci i dorosłych cierpiących m.in. na schorzenia onkologiczne i hematologiczne. Podobnie jest z ofiarami wypadków.
– Wiemy, że postęp medycyny i możliwość przeprowadzania coraz bardziej skomplikowanych zabiegów, prowadzi do znacznego wzrostu zużycia krwi i jej składników, w porównaniu z ubiegłymi latami. Z kolei zmiany demograficzne w Polsce – starzenie się społeczeństwa – ograniczają populację dawców przy jednoczesnym wzroście liczby osób potrzebujących krwi. Stąd leczenie krwią i jej składnikami związane jest obecnie z szeregiem nowych wyzwań – podkreśla NIK.
Raport w sprawie kondycji polskiego krwiodawstwa powinien być gotowy na początku przyszłego roku.
W zeszłym roku pobrano w Polsce 1 mln 302,9 tys. donacji krwi i jej składników. Zbiorowość krwiodawców liczyła 622,1 tys. osób – w tym honorowi 621,9 tys. – co stanowi wzrost o ponad 6,1 tys. w stosunku do 2021 r.
W gronie dawców przeważają osoby w wieku od 25 do 44 lat – stanowią prawie 64 proc. Osoby w wieku od 18 lat do 24 lat to 18,1 proc. wszystkich krwiodawców, a osoby w wieku od 45 lat do 64 lat – 18 proc. We wszystkich grupach wiekowych dawców znacząco przeważają mężczyźni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS