A A+ A++
NIK przesłucha marszałek Witek. To element kontroli programu "Polskie Szwalnie"
/ Sejm RP

Na środę do Najwyższej Izby Kontroli została zaproszona marszałek Sejmu Elżbieta Witek w związku z prowadzoną przez delegaturę w Szczecinie kontrolą, dotyczącą programu Polskie Szwalnie – poinformował dziennikarzy rzecznik NIK Łukasz Pawelski.

Rzecznik NIK był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o szczegóły kontroli nadzoru na służbami, o której mówił we wtorek przed senacką komisją ds. Pegasusa prezes NIK Marian Banaś. Przyznał, że kontrola ta “rozpocznie się na dniach”, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy wezwany zostanie prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Rzecznik poinformował, że w środę na przesłuchanie do NIK wezwana została marszałek Sejmu Elżbieta Witek. “Ma to związek z kontrolą prowadzoną przez delegaturę w Szczecinie, dotyczącą programu Polskie Szwalnie” – poinformował.

Z kolei na przyszły tydzień zaplanowana jest “czynność z udziałem pana ministra Michała Dworczyka”.

Jeszcze we wrześniu Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła, że w najbliższych dniach rozpocznie się w Agencji Rozwoju Przemysłu kontrola doraźna dotycząca programu “Polskie Szwalnie”.

Projekt “Polskie Szwalnie” powstał w marcu 2020 r, w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. “Maseczki ochronne były wówczas towarem niezbędnym i jednocześnie deficytowym. ARP S.A. jako spółka skarbu państwa działając w ramach powierzonych obowiązków, zgodnie z wprowadzanymi wówczas regulacjami, podjęła się przeprowadzenia projektu, którego celem było wyprodukowanie do końca czerwca 2020 r. 100 mln szt. masek ochronnych różnego rodzaju i przeznaczenia” – informowała Agencja w komunikacie.

Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej. Kontroluje działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych. Może też kontrolować działalność organów samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych i innych samorządowych jednostek organizacyjnych, jak również działalność innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych (przedsiębiorców) w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe lub komunalne oraz wywiązują się z zobowiązań finansowych na rzecz państwa.

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli mają prawo m.in. do swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń jednostek kontrolowanych, wglądu do wszelkich dokumentów związanych z działalnością jednostek kontrolowanych, wzywania i przesłuchiwania świadków.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ ann/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObywatele zgłaszają – policjanci reagują. Pomoc przyszła w porę
Następny artykułPodziękowania dla Pani Prezydent Ewy Skiby