A A+ A++

28 września NIK przedstawiła wyniki kontroli Realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.Jak wynika z raportu NIK. Cała seria szczepionek przeciwko C-19 seria w ilości 117,600 dawek okazała się z podejrzeniem wady klasy II, czyli z zagrożeniem spowodowania choroby lub niewłaściwego działania. Takie szczepionki zostały podane pacjentom.

 

Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawiła “suchej nitki” w spawie działań rządu podczas pandemii COVID-19. Niepokojące wyniki przeprowadzonej kontroli przedstawione na konferencji prasowej 28 września dotyczą rażącej niegospodarnośći oraz wielu uchybień groźnych, a wśród nich wadliwej serii szczepionek, które podano pacjentom. 

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła bardzo negatywną ocenę w sprawie zakontraktowania części szczepionek przeciw COVID-19 o wartości aż 8,4 mld zł. Za wszystkie szczepionki łącznie zapłacono z publicznych pieniędzy 13,9 mld zł. Jak podaje raport NIK, “w konsekwencji doprowadzono do przeterminowania, a następnie utylizacji ponad 13 mln 100 tys. dawek (stan na koniec 2022 r.) Łączna wartość zutylizowanych szczepionek wyniosła prawie 1 mld zł

GIF, jak stwierdza w raporcie NIK, „nie tylko nie wycofał z obrotu tych serii szczepionek, ale nawet nie wiedział gdzie mogą się znajdować” –stwierdza NIK.

Federalna Agencja ds. Produktów Leczniczych i Zdrowotnych z Belgii poinformowała Główny Inspektorat Farmaceutyczny o wycofaniu wadliwej serii z rynku w kwietniu 2022 r.

Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, kolejne zgłoszenie wystąpienia wady jakościowej serii szczepionki wpłynęło 7 kwietnia 2022 r. z hiszpańskiej agencji ds. leków i produktów sanitarnych (AEMPS). “Występująca w szczepionce wada jakościowa mogła stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów (wada I klasy), co obligowało GIF do wycofania wadliwego produktu z obrotu” – przekazuje NIK.

Z raportu Izby wynika, że informacja o wadliwych szczepionkach wpłynęła do Europejskiej Agencji Leków w kwietniu 2021 r. O wadach Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dowiedziała się dopiero w 2022 r. Cała ilość wadliwej serii została podana pacjentom.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nie podjął działań zmierzających do wycofania części szczepionek, wobec których stwierdzono wady jakościowe, w tym zagrażające życiu i zdrowiu; w konsekwencji podano 117 600 dawek takich szczepionek – poinformowała 28 września Najwyższa Izba Kontroli. Główny Inspektorat Farmaceutyczny jednak stanowczo odpiera te zarzuty. Przypomina też, “realizował polecenia wydawane przez Ministerstwo Zdrowia” Dodano, że GIF nie wiedział nawet, w których hurtowniach zmagazynowano szczepionki i informacje o tym czerpał z mediów – czytamy w artykule Portalu Rynek Zdrowia.pl.

Ogółem Polska zamówiła 200 mln. dawek wszystkich szczepionek. Wykorzystanych zostało ok. 50 mln.

Tym czasem na stronie Ministerstwa Zdrowia na liście szczepień obowiązkowych oraz zalecanych do tej pory szczepienie przeciw COVID-19 nie figuruje: https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-obowiazkowe-i-zalecane

COVID_a nie znajdziemy również wsród chorób zakaźnych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2 

(DK)

Zdjecie ilustracyjne: plonsk24.pl

Źródło: Rynek Zdrowia.pl, NIK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO Puchar Świata zagrają w Oświęcimiu?
Następny artykułNurkowie posprzątają Biebrzę