Ike Ekweremadu, jego żona Beatrice oraz lekarz Obinna Obetate zostali uznani za winnych handlu organami na mocy nowych brytyjskich przepisów o zapobieganiu niewolnictwu. Planowali nielegalnie pozyskać nerkę dla Sonii Ekweremadu, którą ostatecznie uniewinniono w tej sprawie.
Oszustwo w celu przeszczepienia nerki
Intryga wyszła na jaw w lutym 2022 roku, kiedy w londyńskim szpitalu Royal Free grupa próbowała przekonać lekarzy do przeprowadzenia przeszczepu. 21-letni mężczyzna został wówczas przedstawiony jako kuzyn Sonii, cierpiącej na poważną chorobę nefrologiczną. We wszystko zamieszany był pracujący w służbie zdrowia mężczyzna, który służył jako tłumacz.
Przeszczepy organów nie są w Wielkiej Brytanii zakazane, o ile dawcy działają nieodpłatnie, z pobudek altruistycznych. Prokuratura skutecznie wykazała jednak, że 21-latka potraktowano tutaj jako „części zamienne”, a całą sprawę jako „zimną transakcję handlową”. Nieznający angielskiego mężczyzna zdaniem sądu miał ograniczoną możliwość pojmowania, co właściwie się z nim dzieje.
Oskarżeni Nigeryjczycy nie przyznali się do winy
Jako ceniony polityk i prawnik Ike Ekweremadu zapewniał, że padł ofiarą oszustwa, podobnie jego żona i lekarz. Wszyscy utrzymywali, że nie było mowy o żadnej umowie i wynagrodzeniu Przyznali się jedynie do złożenia fałszywych twierdzeń we wniosku wizowym i dokumentach, mówiących o rzekomym pokrewieństwie 21-latka z chorą Sonią.
Małżeństwo Ike oraz Nwanneka Ekweremadu pod koniec czerwca małżeństwo zostało aresztowane na lotnisku Heathrow, po przylocie z Turcji. Prokuratura oskarżał parę o organizację podróży 21-latka i zmowę przeciwko niemu w celu wyzysku. Para nie przyznała się do winy, trafiła do aresztu tymczasowego. Wymiar kary wszyscy winni poznają 5 maja.
Czytaj też:
Co z aresztowaniem Trumpa? „Dramat prawny osiąga szczyt”Czytaj też:
Putin w Mariupolu? Oskarżenie o wysłanie sobowtóra, krytyka, okrzyki „to na pokaz!”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS