A A+ A++

Pogoda za oknem już od jakiegoś czasu nas rozpieszcza, a to oznacza tylko jedno: w najbliższym czasie czeka nas wiele wycieczek na łono natury. Nawet podczas spaceru w lesie możemy stanowić idealną ofiarę dla kleszczy, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak skutecznie się przed nimi ustrzec i jaki jest najgorszy błąd, który możemy popełnić podczas wyciągania go?

 Kleszcze są pajęczakami należącymi do tej samej rodziny, co roztocza. Dorosłe osobniki mają cztery pary odnóży i wyjątkowo rozwinięty aparat gębowy, który umożliwia im przeżycie i umożliwia wypijanie krwi swoich ofiar. W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy zamieszkujących lasy i łąki, gdzie czyhają na swoje ofiary. 

Dlaczego kleszcze są dla nas tak groźne?

Każdego roku w okresie wiosenno-letnim wiele mówi się o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą ugryzienie kleszcza. Może ono prowadzić do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym, co na szczęście ułatwia namierzenie niebezpieczeństwa. Pamiętajmy, że poprzez ukłucie kleszcza mogą przenosić się bardzo groźne choroby zakaźne, czyli borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. 

Przy boreliozie, oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach  mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się jej inne, dużo groźniejsze objawy, np. porażenie nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawów, poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet trwałe uszkodzenie układu ruchu.

Z kolei do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają one charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby bywa ciężki, może ona prowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Jednak zdarza się też tak, że zakażenie przebiega bezobjawowo. Nie ma jednak leku, który pozwalałby wyleczyć KZM. Można jedynie łagodzić jej objawy i pomóc przetrwać jej ostry przebieg.

Widzisz kleszcza na swoim ciele? Nie popełniaj tego błędu!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВтомлений пес-рятувальник після годин пошуку людей в Умані заснув на руїнах
Następny artykułЗнайшли середньовічну фігурку для гри