W centrum Gosprzydowej, w sąsiedztwie rzeki Uszwicy stoi niewielki barokowy kościół zbudowany pod koniec XVII wieku z drzewa modrzewiowego. Od kilkunastu dni obiekt zaskakuje jednak swoim widokiem – a to za sprawą niezwykłego „opakowania”, które odmieniło charakterystyczny widok kościoła.
Powód tego niezwykłego wyglądu świątyni jest bardzo konkretny. 5 listopada 2024 r. rozpoczęto bowiem proces fumigacji. Pierwszym etapem, najbardziej spektakularnym było szczelne owinięcie obiektu specjalną folią. W chwili obecnej przyszedł czas na wykonanie kompleksowego zabezpieczenia przed drewnojadami.
Drewniany kościół jest szczególnie cennym zabytkiem, ale jest narażony na zniszczenie i wymaga wyjątkowej dbałości i troski.
Prace przy kościele w Gosprzydowej były możliwe dzięki przyznanej w 2023 r. dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach programu „Polski Ład”. Gmina Gnojnik na realizację zadania pn.: „Wymiana stolarki okiennej w Kościele Parafialnym p.w. Św. Urszuli w Gosprzydowej oraz fumigacja kościoła” otrzymała dotację w wysokości 441 000,00 zł. Wykonawcą fumigacji kościoła w Gosprzydowej jest firma SDLF-DREVPOL Jarosław Kot. Z całej dotacji na ten cel przeznaczono 262 974,00 zł brutto.
Kościół w Gosprzydowej to zabytkowy budynek z końca XVII w. Obiekt jest drewniany, oszalowany, kryty gontem. Nawa i prezbiterium nakryte są wysokim dwuspadowym dachem o jednej kalenicy. Na środku kalenicy znajduje się niewielka, ażurowa, sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Kościół jednonawowy z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Od strony północnej przylega do prezbiterium prostokątna zakrystia, a od strony południowej dobudowana w 1954 r. kaplica. Nawę kościoła obiegają wokoło otwarte soboty, nakryte gontowym dachem pulpitowym. Wnętrze kościoła barokowe. Ołtarz główny z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Gosprzydowskiej z pierwszej połowy XVII wieku.
Czym jest fumigacja?
Fumigacja to proces niezwykle skuteczny, a jednocześnie neutralny dla odkażanego materiału. Zabieg ten wykorzystywany do dezynsekcji obiektów i przedmiotów w których zagnieździły się owady trudne do zwalczenia w inny sposób. Fumigacja kościołów to zabieg, który trwa zazwyczaj od 14 do 21 dni.
Czas wykonania zabiegu zależy między innymi od wielkości budynku, jego kubatury i pogody podczas wykonywania zabiegu fumigacji. Podczas wykonywania gazowania obiekt zostaje odpowiednio uszczelniony a teren wokół zabezpieczony i oznakowany.
Należy pamiętać, że fumigacja kościoła to zabieg który ma na celu zwalczanie szkodników drewna żerujących w drewnie obrobionym, a nie korników które żerują w drzewach.
—
foto & video: Maciej Mazur
montaż: Kinga Mazur
gosprzydowa.pl / wikipedia.pl / DREVPOL /IB
VIDEO
Galeria zdjęć
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS